На крају 2020. године нето имовина Пензијског резервног фонда је повећана за 2,97% у односу на исти период 2019. године.
Током 2020. вриједност берзанског индекса Републике Српске (BIRS) је смањена за 6,76%, а индекс предузећа из система Електропривреде Републике Српске (ERS10) је смањен за 18,53%.
Укупни приходи Пензијског резервног фонда Републике Српске за 2020. годину су износили 11,77 милиона КМ.
Можда би објава ове информације прошла и неопажено да дио добити није дошао од улагања акција у иностранству (видјети графикон).
Управо овај искорак у иностранство сматрамо као најважнији потез у прошлој години.
Наиме, током прољећа прошле године смо опрезно искорачили на стране берзе и у складу са начелима из наше инвестиционе политике, односно сигурности, ликвидности, диверзификације и профитабилности чиме смо осигурали додатни извор прихода из иностранства.
Нето добит и приходи ПРЕФ-а
(у милионима КМ )
Извор: ПРЕФ.
У мјесечним извјештајима ПРЕФ-а видљиво је да је на овај дио улагања остварен поврат на уложену имовину од око 15 одсто и да су током 2020. пристигле прве дивиденде.
За стручну јавност овај потез није изненађење.
Куповина акција, било у земљи или у иностранству, данас је дио озбиљних стратегија многих инвестиционих компанија, фондова, банака и осигуравајућих друштава у земљи и свијету.
Акције на страним берзама чине и значајан део портфеља пензијских фондова.
Куповина таквих финансијских инструмената за циљ има већи принос у односу на постојећа улагања али и дугорочну финансијску стабилност.
Пензијски фондови су конзервативни инвеститори.
Они не тргују акцијама да би зарадили преко ноћи.
Напротив, преферирају сигурне инфестиције, са добрим рејтингом и стабилним приходима.
Према томе, при избору акција које купују, воде се сигурношћу акција и трговањем на дуге, а не на шпекулативне стазе.
Милош Грујић
.