Ако би се о на финансијском тржишту могло говорити о правилима онда је једно од њих да различити инвеститори приликом куповине хартија од вриједности користе потпуно различите инвестиционе стратегије.
Под стратегијама инвестирања се подразумјевају средства и начини за остваривање циљева инвестирања и у том смислу инвеститори су нека врста генерала који доносе одлуке гдје уложити новац и како распоредити финансијске снаге (грч. стратос – генерал).
Са друге стране, сваки просјечно интелигентан човјек врло добро разумије и још боље зна да је основни циљ сваког инвестирања (лат. инвеститио – улагање) остваривање добити, или приноса, на уложени новац.
А у сврху реализације овако дефинисаног главног циља инвестирања Пензиони резервни фонд Републике Српске/ПРЕФ је током 2020.године примјенио инвестициону стратегију која се зове контра инвестирање (видјети графикон) или изворно контрариан инвестинг (енг. contrarian investing).
У чему се састоји ова стратегија улагања новца чији би се носиоци могли назвати контраши, а у овоме случају, пошто се ради о Пензионом резрвном фонду Републике Српске, српски контраши?
Кретање индекса акција Дау Џонс
Извор: Investing.com.
Велики број инвеститира када купује удјеле у акционарским друштвима, тј. када купује акције, чини то када цијене акција расту, што је у складу са логиком здравог људског разума.
Ако цијене неке робе расту, онда она мора да је квалитетна и куповином те робе (у овоме случају акција) се обезбјеђује имовина над квалитетом, јер се очекује даљи раст њене цијене.
Описаној логици се са аспекта разумног схватања односа цијене и квалитета не може апсолутно ништа приговорити, али постоје инвеститори, овдје смо их назвали контраши, који размишљају потпуно другачије и управо благодарећи примјени такве стратегије инвестирања ПРЕФ је у 2020. остварио надпросјечну добит на страном тржишту.
Проглашење пандемије и затварање појединих дјелова националних економије, те ограничења у кретању људи и роба, утицало је на приходе фирми, те су очекивања у погледу квалитета њиховог пословања нагло постала песимистична, што је довело до обарања цијена акција предузећа на скоро свим свјетским тржиштима.
У таквим околностима се инвеститори који су куповали акције када је њихова цијена расла обично уплаше и већина њих продаје акције, како би смањила губитак на тржишту које се руше, а сви контраши, па и српски, раде обратно – купују акције када им цијена пада, у очекивању да ће се тржиште кад-тад опoравити.
Контраши су куповали стране акције, или индекс који садржи све те акције, у марту 2020.године (црвени круг на графикону), када се тржиште стропoштало, а онда су током године продавали исте те акције и тако остваривали надпросијечну капиталну добит (разлика између продајне и куповне цијене).
Ето, то је једноставо и кратко објашњено инвестиционе стратегије контраша, са којом је ПРЕФ изашао на страно тржиште током пандемије и остварио врло добре пословне резултате.
Кључ успјеха контра стратегије је “само” добра процијена момента у којем је тржиште достигло максималан пад или дно, како би се акције купиле баш у тренутку када њихова цијена престаје падати, или непосредно прије престанка пада, а то је предмет истраживања тзв. техничке анализе и анализе свјећњака/свјећа (енг. candlestick).
Драган С. Јовић*
*Изнесени ставови, идеје, закључци, препоруке, анализе и мишљења припадају аутору и не представљају на било који начин ставове, идеје, закључке, препоруке, анализе и мишљења установе у којој аутор ради. Анализе финансијског/банкарског тржишта и/или појединачних хартија од вриједности (акција, трезорских записа, обвезница) нису приједлог за куповину или продају хартија од вриједности. Анализе ове врсте су лични ставови аутора, а не било каква врста инвестиционог савјета