Sa aspekta javnog duga nova godina je Srbiji počela loša, a nastavila je još lošije.
U januaru i februaru 2022. prosječna uspješnost emisija je bila oko 57% – na svakih 100 dinara koje je pokušala da uzajmi, investitori su državi Srbiji dali oko 57 dinara.
U martu i aprilu Srbija prolazi još gore.
Investitori su Srbiji dali samo 11% od ukupnog novca koji je ona pokušala pozajmiti na srpskom finansijskom tržištu.
U jednoj od prethodnih objava zapitali smo se zašto investitori ne žele da pozajme sav novac koji Srbija od njih traži i zašto je procenat uspješnosti emisija Srbije tako nizak?
Jedan od ključnih faktora koji utiče na ovako nisku spremnost investitora da pozajme novac Srbiji bi mogla biti inflacija, ili preciznije odnos između inflacije i nominalne kamatne stope koju je Srbija na javni dug spremna ponuditi.
Tokom prva četiri mjeseca Srbija je emitovala 6 emisija dvogodišnjih obveznica po prosječnoj nominalnoj kamatnoj stopi od 2,6%.
Tokom toga istog vremena inflacija u Srbiji je bila 8,8% (pretpostavili smo da je aprilska inflacija jednaka martovskoj, 9,1%).
Procenta uspješnosti emisija obveznica Srbije
Izvor: Uprava za javni dug Srbije.
Realna kamatna stopa se može dobiti kao razlika nominalne kamatne stope (2,6%) i stope inflacije (8,8%), pa investitor pod ovakvim uslovima finansira Srbiju po realnoj kamatnoj stopi koja je negativna i iznosi – 6,2% (2,6% – 8,8%).
Pod uslovom da inflacija ostane na postojećem nivou realna vrijednost potraživanja investitora se godišnje smanjuje za približno 6,2%.
Pošto se radi o dvogodišnjim obveznicama gubitak u realnoj vrijednosti novca u prvoj godini je približno 6,2%, a u drugoj 12% (1,062*1,062), ako se glavnica isplaćuje na kraju ovoga dvogodišnjeg perioda, a obračun kamate vrši godišnje.
Koliko investitor zaista realno gubi zavisi od načina vraćanja obaveza (od modela amortizacije), ali u svakom slučaju, uz ovako visoku inflaciju realna vrijednost njegove imovine se uz kamatnu stopu od 2,6% mora smanjiti.
I Republiku Srpsku trese inflacija (kao uostalom i sav svijet), opisani mehanizam djelovanja investitora u Srbiji još uvijek nije prisutan na ovom tržištu i javne ponude obveznica Ministarstvo finansija Republike Srpske, su još uvijek skoro 100% uspješne.
18.maja Republika Srpska će po 48. put emitovati obveznice i to ovaj put na sedam godina.
Predviđeno je da se glavnica od 40 miliona KM isplati nakon 7 godina, a da se obračun i isplata kamate vrši godišnje.
Investitorima je ponuđena kamatna stopa od 3,5%, a u Srbiji u aprilu na dvogodišnje obveznice je plaćano 3,3% i procenta uspješnosti emisije je bio 13%.
U kojem procentu će biti realizovana majska emisija obveznica Republike Srpske zavisi i od očekivanja investitora u pogledu kretanja inflacije u narednih 7 godina u Bosni i Hercegovini.
Ili da budemo precizniji, očekivana inflacija će u cijeloj Bosni i Hercegovini zavisiti od toga kojom brzinom će Evropska centralna banka smanjivati inflaciju u eurozoni.