Emisija sedmogodišnjih obveznica Republike Srpske (RS) od 18.5. i 19.5.2022. nije bila 100% uspješna, jer je RS tražila da bude kreditirana po kamatnoj stopi od 3,6% na, a jedan dio investitora na to nije želi pristati.
Zato je od ukupno 40 miliona KM traženog zajma RS dobila 36,17 miliona KM, a to daje stepen uspješnosti emisije od 91%.
S obzirom na visoku inflaciju i relativno visok javni dug, te špekulativni kreditni rejting Bosne i Hercegovine, RS je dobro prošla sa aspekta visine kamatne stope i stepena uspješnosti emisije.
Egipat, koji ima takođe špekulativni kreditni rejting i malo veću inflaciju nego Republika Srpska (13.1% u odnosu na 11,7%), na sedmogodišnje obveznice plaća kamatnu stopu od 17%.
Iako majska emisija nije 100% realizovana RS ne odustaje i za 6.jun najavljuje novu emisiju, petogodišnjih obveznica, nominalne vrijednosti od 30 miliona, po kamatnoj stopi od 3,4%.
Ako ova emisija prođe, statistika javnog duga RS će zabilježiti da je u prosjeku tokom prvih šest mjeseci 2022. RS pozajmljivala oko 30 miliona KM mjesečno.
Nakon godinu dana izbivanja sa Sarajevske berze Federacija Bosne i Hercegovine (FBiH) će 7.juna 2022. pozajmiti 50 miliona KM, vratiće taj novac za 3 mjeseca, a platiće oko 0% kamate na ovaj iznos.
Do tada, RS se može upoređivati sa emisijom šestogodišnjih obveznica FBiH iz juna prošle godine, a može i konstatovati da plaća 4,5 puta veću kamatnu stopu (3,6/0,8).
Kamatna stopa na obveznice RS i FBiH
Izvor: Sarajevska berza, Banjalučka berza, Frankfurtska berza.
Postoji još jedan način da se RS komparira u pogledu troškova javnog duga, a to je upoređivanje sa samom sobom.
U aprilu 2021. RS je u Londonu emitovala obveznice po kamatnoj stopi od 4,75%, a one su otkupljene po 5%.
Tim obveznicama se trguje na berzi u Frankfurtu, a posljednja cijena po kojoj su obveznice prodate, daje kamatnu stopu od 5,87% (crveni stubac na grafikonu).
Po podacima iz Frankfurta kada bi na toj berzi RS danas emitovala obveznice ročnosti od oko 4 godine, morala bi platiti kamatnu stopu od oko 6%, a podrazumjeva se da bi još mnogo više morala platiti ako bi uzajmila na sedam i više godina.
Razlika između 3,6% na domaćoj sceni (maj 2022. Banjaluka) i 6% na međunarodnoj sceni (maj 2022. Frankfurt), ima nekoliko, vrlo važnih, objektivnih uzroka o čemu ćemo pisati.