MMF dva puta u toku godine, u aprilu i oktobru, daje prognozu kretanja glavnih ekonomskih pokazatelja po državama.
Zadnja prognoza je data u aprilu ove godine, oko dva mjeseca nakon izbijanja rata u Ukrajini.
Većina površnih posmatrača efekata sankcije i rata na ekonomske procese smatra da sankcije i rat ne škode previše ruskoj ekonomiji.
Taj zaključak se sasvim pogrešno izvodi iz kretanja deviznog kursa rublje prema američkom dolaru.
Oni koji ovaj devizni kurs smatraju pokazateljem snage ruske ekonomije (a takvi su daleko najbrojniji) smatraju da ako rublja jača (apresira) u odnosu na dolar, onda sankcije ne utiču na rusku ekonomiju, ili je njihov efekat izuzetno nizak.
Takav način razmišljanja je potpuno pogrešan.
Rusija je snagu sankcija zemalja grupe G7 i EU prvi put osjetila 2014. godine nakon početka građanskog rata u Ukrajini.
Efekti sankcija se primjećuju i u godinama koje su uslijedili, a to se najbolje uočava na negativnim (2015) i niskim stopama rasta realnog BDP-a sve do 2019.godine.
Srbija je tokom 1999. bila izložena agresiji na cijeloj teritoriji, a agresor je uništavao i civilne i privredne objekte, što je uz uvedene sankcije i zastoj u privrednoj aktivnosti prouzrokovalo smanjenja BDP-a za 10%.
Ako su izuzmu uska rubna područja jugozapadne Rusije rat koji je u toku uopšte se ne odvija na teritoriji Rusije.
Na teritoriji Rusije nisu uništeni bilo kakvi značajniji privredni kapaciteti, iako granate pogađaju ciljeve i u graničnim krajevima Rusije.
Promjena realnog bruto domaćeg proizvoda
Izvor: MMF. Za 2022. prognoza.
Ipak, iako nema uništavanja ruskih privrednih dobara prema MMF-u procijenjeni godišnji pad ruske ekonomije će biti ogroman.
Ona će se 2022. smanjiti za 8,5% u odnosu na 2021, a pad te veličine zadnji put je registrovan 1993.
Veličina ovog pada u usporedbi sa prošlim ekonomskim kretanjima u Rusiju, ratnom srpskom ekonomijom i privrednim rastom u zemljama grupe G7 u 2022, razbija iluziju i pogrešnu pretpostavku o blagim ili nepostojećim efektima sankcija i rata na rusku ekonomiju.
Ekonomski, Rusija će kroz 2022. proći isto ili gore nego Srbija iako se 1999. rat vodio na srpskoj zemlji , a ovogodišnji rat nije teritorijalno ruski.
Ekonomska tragedija, i prije rata iz 2014. privredno uništene Ukrajine, je nastavljena galopirajućim tempom.
2015.godine ukrajinska ekonomija se smanjila za 10%, a 2022. se očekuje da će se njen realni BDP smanjiti za oko trećinu u odnosu na prošlogodišnji nivo (-35%).
Rusija i Ukrajina prolaze kroz ekonomski nazadak koji je zadnji put zabilježen u godinama nakon pada Berlinskog zida.
1994.godine ukrajinski BDP se smanjio za 23%, ruski za 13%.
Ni Ukrajinci ni Rusi iz nedavne ekonomske istorije nisu ništa naučili.
Ako nastave putem koji je započet 24.februara i jedna i druga strana će sigurno izgubiti rat, makar neka od njih proglasila i ostvarila pobjedu.