Kakvi su rezultati dosadašnje polugodišnje borbe protiv inflacije u SAD, nakon što je američka centralna banka pet puta podigla kamatnu stopu?
Da li je smanjenje štampanja novca u SAD uspjelo da smanji inflaciju, koje je prekomjereno štampanje novca upravo i proizvelo?
Podaci o inflaciji u SAD (plava linija) kao da poručuju da američka centralna banka (FED) radi odličan posao i smanjuje inflaciju.
Od početka godine FED je povećao svoju kamatnu stopu za 3 procentna poena i smanjio ponudu novca (svoju aktivu) za 2 % ili za 195 milijardi dolara (u odnosu na april 2022) i to je smanjilo stopu inflacije.
Ako je junska inflacija bila 9%, a septembarska 8,2% (crna strelica) nije li to potvrda efikasnosti američke monetarne politike i negacija stava da se radi o banalnoj i apriori neefikasnoj monetarnoj politici, koja se podcjenjivački naziva Miki Maus monetarna politika?
Inflacija u SAD
(januar 2020 – septembar 2022)
Izvor: FED.
Odgovor na ovo pitanje daje kretanje kor ili glavne inflacije (crvena linija), koja već dva mjeseca uzastopno raste i koju FED ni nakon 6 mjeseci ne može staviti pod kontrolu.
Glavna ili kor inflacije se dobije kada se iz ukupne inflacije izostave cijene hrane i energije koje su vrlo promjenljive.
Kor inflacija je u septembru 6,6%, a u julu je bila 5,9%.
Zbog rasta ove inflacije na čiju promjenu FED može uticati, ali još uvijek ne uspjeva, očekuje se dodatni rast kamatne stope FED-a do kraja godine.
Ukupna inflacija u zoni eura je rastuća, viša od američke i u septembru je 9,9%, a raste i evropska kor inflacija.
Američka izgubljena bitka u borbi protiv inflacije loša je vijest za Evropu koja je još neefikasnija u obuzdavanju inflacije i zato će i Evropska centralna banka (ECB) morati i dalje i više povećavati svoju kamatnu stopu.
Svaki dodatni rast kamatne stope ECB će se dodatno izliti, u većoj ili manjoj mjeri, i na evropske zemlje izvan zone eura.
Posljedice neefikasnih i loših monetarnih politika FED-a i ECB snosiće veliki dio svjetske ekonomije.