U prethodnoj objavi pokazali smo kako su rasle proizvođačke cijene u stanogradnji Republike Srpske, a u ovom tekstu poredimo ih sa cijenama novih stanova.
Na jednoj strani imamo proizvođačke cijene stanova koje predstavljaju troškove izgradnje stanova, a na drugoj strani prodajnu cijenu tih istih stanova.
Sve do kraja pandemijske 2020. godine prilike za kupovinu novog stana u Srpskoj su idealne.
Godišnji rast cijena novih stanova i troškovi njihove izgradnje
Republika Srpska, prvo tromjesječje 2019 – treće tromjesječje 2022.
Izvor: RZzSRS.
Troškovi izgradnje stanova ne rastu, a cijene stanova ili umjereno rastu, ili umjereno padaju, a samu u jednom kvartalu rast cijena je ekstreman (11% u četvrtom kvartalu 2019).
Stvari se mjenjaju tokom 2021, ali i tada kupci stanova prolaze relativno dobro.
U toj, još uvijek za kupce stanova povoljnoj godini, troškovi izgradnje stanova rastu, cijene stanova rastu još brže, ali njihov rast nije ekstreman.
2022.godina i rat u Ukrajini, a potom i u Rusiji (na anketiranim teritorijama) uz talas inflacije u EU i SAD promjenio je sve.
Tokom ove godine rast cijene stanova se potpuno razdvaja od troškova njihove izgradnje.
U zadnjih godinu dana cijene novih stanova porasle su za 57%, a troškovi njihove izgradnje za 17%.
Nakon predstavljanja ovih podataka pogrešno bi bilo odmah pomisliti da je na tržištu stambene novogradnje u Republici Srpskoj došlo do formiranja balona.
Balon se formira onda kada prodajna cijena značajno odstupi od tržišnih fudamenata, ili tržišnih osnova.
Tržišna osnova u ovom slučaju su troškovi izgradnje novih stanova, ali oni ne obuhvataju troškove kupovine zemljišta, već troškove: građevinskih materijala, troškove radne snage, troškove arhitektonsko-konstrukcionih radova i troškove izgradnje svih vrsta instalacija.
Bez troškova građevinskog zemljišta, stanogradnja je čardak na nebu.
U sljedećem tekstu ćemo pokušati spojiti analizu kretanja cijena stanova, troškova njihove izgradnje i troškova građevinskog zemljišta.