Zbog vrlo ambicioznog budžeta za 2023.godinu, kojim je predviđeno zaduživanje Srpske u iznosu od oko jedne milijarde KM, 56.emisija obveznica Srpske izvršena 28.marta je bila predmet pojačane pažnje investitora i banaka u Srpskoj.
Na ovu emisiju, petogodišnjih obveznica, Srpska će platiti kamatnu stopu od 5,8% godišnje.
Jedno od pitanja koje su tržište i javnost moglo postaviti, a nisu, pa ga stoga mi postavljamo (i na njega odgovaramo) glasi: “Da li je ova kamatna stopa niska ili visoka”?
Austrija na petogodišnje obveznice plaća 2,7%, a Srpska više nego duplo u odnosu na taj iznos.
I poređenjem kamatne stope na londonsku emisiju Srpske iz 2021. koja je na Frankfurtskoj berzi, dajemo odgovor na pitanje da li je 5,8% visoka kamatna stopa.
Trgovina srpskim obaveznicama u Frankfurtu vrši se ispod nominalne vrijednosti, a trenutna cijena je 92% u odnosu na nominalnu (crveni krug).
Kretanje cijene obveznica Republike Srpske na berzi u Frankfurtu
(1.1.2023 – 31.3.2023)
Izvor: Frankfurtska berza,
Posljednja informacija iz Frankfurta je da na ove obveznice, koje dospjevaju za tri godine, tržište zahtjeva kamatnu stopu od 7,6% (31.3.2023), a to je više od 5,8% na pet godina.
Kad bi se Srpska sada pokušala zadužiti na stranom tržištu platila bi na pet godina kamatnu stopu sigurno iznad 8%, a vjerovatno oko 10%.
Bez obzira što je i ovih banjalučkih 5,8% relativno visoko, to nije ni približno jednako trenutnoj međunarodnoj ocjeni kreditnih sposobnosti Srpske.
Jedan investitor, ili jedna grupa investitora, ponudila je otkupiti srpske obveznice emitovane u martu u Banjaluci po kamatnoj stopi od 7,7%, ali taj prjedlog nije prihvaćen.
Vrlo teško je neprimjetiti da je banjalučkih 7,7%, vrlo blizu frankfurtskih 7,6%.
Interpretacija ovih podataka je da je “Frankfurt u Banjaluci“.
Postoje investitori u Banjaluci koji prate cijenu srpskih obveznica u Frankfurtu, kao i očekivane kamatne stope na stranim tržištima.