28. juna 2023.godine Republika Srpska je trebala poravnati obaveze nastale emisijom obveznica u Beču, pet godina ranije.
Radi izmirenja ovoga duga emitovano je (krajem juna) 210 miliona KM obveznica na Banjalučkoj berzi – investitori su otkupili emisiju.
Prikupljenim novčanim sredstvima plaćen je najveći dio duga od 168 miliona EUR i svima u Srpskoj i Bosni i Hercegovini pao je kamen sa srca.
Bife je prognozirao da će upravo banke sa sjedištem u Republici Srpskoj, koje su otkupile najveći dio bečke emisije, otkupiti i ovu emisiju.
Dalje smo prognozirali da će nakon što Srpska izmiri bečki dug, u bilansima banaka ostati banjalučki dug, te da će na taj način stari dug biti zamjenjen novim dugom i da će sve ostati na svom mjestu.
Prema nedavno objavljenim podacima za jun izgled da je zaista sve ostalo na svom mjestu.
Potraživanja banaka sa sjedištem u Republici Srpskoj od sektora generalne vlade, što je približni sinonim za javni sektor Republike Srpske, ostala su u junu na istom nivou kao i u maju.
Potraživanja banaka sa sjedištem u Republici Srpskoj od javnog sektora Republike Srpske
(u milijardama KM)
Izvor: www.cbbh.ba
Da kojim slučajem srpske banke nisu kupile ove obveznice, ili obveznice pet godina ranije u Beču, ova potraživanja, ili bi porasla, ili bi se smanjila.
Iz ove perspektive sada svi vrlo jasno vide da je drama oko vraćanja duga koji je napravljen prije 5 godina u Beču bila čudan, nepotrebna, pretjerana i sasvim neprikladna visokom stepenu likvidnosti srpskih banaka.
Banke koje imaju sjedište u Srpskoj odlučile su da otkupe ovu emisiju obaveznica, na isti način na koji su otkupile dio emisije obveznica 5 godina ranije u Beču.
Novcem koji je dobila od njih (banaka), vlada je izmirila obaveze prema njima.
Pred Srpskom se, ako želi da ovogodišnji budžet izvrši po planu, nalazi još mnogo teških i velikih prepreka.
Ali, što se tiče vraćanja bečkog duga, ovaj poslovni događaj je završen, ili što bi majke rekle djeci nakon pročitane bajke – čiča miča, gotova je priča.