Krajem maja ove godine rukovodstvo Mtel a.d. Banjaluka je donjelo dugo očekivanu i potpuno ispravnu odluku o promjeni u isplati dividende svojim akcionarima.
Naime, nakon skoro 15 godina isplate 100% neto profita u obliku dividende Mtel je odlučio da svojim akcionarima isplati “samo” pola ostvarenog profita u obliku dividende, a da ostatak zadrži za investicije i izmirivanje ostalih obaveza.
Takav potez Mtela, koji je svaki realni i racionalni investitor mogao i trebao očekivati, doveo je za samo dva dana trgovine do pada cijena za 25%.
Cijena je sa 1,63 KM (22.maj) pala na 1,22 KM (25.maj) i nakon 7 mjeseci trgovine juče (18.decembra) cijena na zatvaranju tržišta je bila 1,16 KM.
U odsustvu pozitivnih informacija investitori nisu sigurni da li trebaju kupovati ove akcije i zato cijena pada.
Brojni su razlozi zbog kojih investitori mogu odlučiti da kupuju akcije Mtela (TLKM-R-A), a prvi i pravi povod za to im može dati sam Mtel a.d. Banjaluka.
Sve velike kompanije imaju politiku islate dividende u kojoj obavještavaju svoje akcionare o dividendi koju planiraju isplatiti.
Deutsche Telekom AG isplaćuje dividendu u rasponu od 40% do 60% od ostvarenog neto profita.
Mtel a.d. Banjaluka može proširiti ovaj interval i postaviti ga npr. u rasponu od 30% do 70% neto profita.
Na vrlo jednostavom primjeru, uz par vrlo vjerovatnih pretpostavki, objasnićemo kakva zarada očekuje investitora, ako bi Mtel u svojoj dividendnoj politici odabrao baš ovaj interval.
Prošle godine ukupna neto dobit Mtela bila je 82,3 miliona KM, a sa obzirom na izuzetno dobre poslovne rezultate za prvih 9 mjeseci ove godine, i u 2023. godini će biti ostvarena ova neto dobit ili možda čak veća.
Mtel ima 491,4 miliona akcija što na pretpostavljenu dobit od minimalno 82,3 miliona KM daje zaradu po akciji od 16,7 feninga (82,3/491,4).
Ako Mtel odluči da isplati 30% ovoga iznosa akcionarima oni će po jednoj akciji zaraditi 5 feninga po akciji (16,7*0,3).
Ako Mtel odluči da isplati 70% ovoga iznosa akcionarima oni će po jednoj akciji zaraditi 11,7 feninga po akciji (16,7*0,7).
Pretpostavimo da prije isplate dividende investitor kupi akcije Mtela po cijeni od 1,2 KM.
Ta cijena daje u prvom slučaju zaradu od 4,16% (0,05 KM/1,2 KM), a u drugom slučaju zaradu od 9,75% (0,117 KM/1,2 KM).
Ovakvu zaradu, u ovako kratkom vremenskom periodu, ne nudi ni jedna banka.
U prosjeku na depozite do godinu dana banke u Srpskoj plaćaju 1,5%, a iznad toga roka kamatna stopa na oročene depozite je 2% (postoje u sistemu i banke koje plaćaju na oročene depozite 3,5%, ali to su privremene poslovne aktivnosti usmjerne na brzi rast depozita).
Kada se depozit razoročava prije ugovorenog dospjeća, gubi se kamata, a vlasnik akcija nakon isplate dividende može uvijek prodati akcije, i naravno zadržati dividendu.
Godišnja kamatna stopa na šestomjesečne trezorske zapise Srpske je 3,15%, a Mtel bi čak da i isplati samo 30% neto profita kroz dividendu svojim akcionarima pružio zaradu od 4,2%.
Na tu zaradu akcionari bi u 2024. godini čekali samo par mjeseci (dividenda bi mogla biti isplaćena najkasnije do kraja marta 2024), a da bi se na trezorske zapise Srpske (i Federacije) zaradilo 3% mora se čekati godinu dana.
Komparacija različitih oblika zarada
Izvor: Obrada podataka sa www.blberza.com. Podsjetnik: Zarada na akcije Mtela bazirana na kupovnoj cijeni od 1,2 KM i neto dobiti od 82,3 miliona KM. Brokerska provizija nije uzeta u obzir.
Danas je praznik, svetac, i Sveti Nikola donosi poklone djeci, a poklon očekuju i investitori u akcije Mtela.
Mtel a.d. Banjaluka bi mogao, a možda i trebao, što prije da informiše investicionu zajednicu u kojem rasponu će se kretati buduća isplata dividende i da na taj način otkloni neizvjesnost i tako daruje investitore.
Ovakvim saopštavanjem ključnog elementa dividendne politike Mtel može usrećiti i one investitore koji su kupovali akcije po cijeni od 1,63 KM, čak i ako donju granicu intervala za isplatu dividende postavi na 30% neto profita, jer i u tome slučaju ovi akcionari zarađuju 3% (0,05/1,63) baš onoliko koliko plaćaju Srpska i Federacija na javni dug do godinu dana.
Kraj godine je blizu i Mtel a.d. Banjaluka ne treba oklijevati da nakon ispravne odluke da više ne isplaćuje 100% neto profita u obliku dividende, načini još jednu ispravnu odluku i obavijesti tržište i javnost u kojem rasponu u odnosu na neto profit će se kretati isplata budućih dividendi.
Pravilno i pozitivno informisanje otklanja neizvjesnost, stabilizuje cijenu akcija i stvara uslove za njihov rast.
Bife svim Srbima koji danas slave čestita krsnu slavu Svetog Nikolu.
PORICANJE ODGOVORNOSTI
Analize finansijskog tržišta i,ili pojedinačnih hartija od vrijednosti (akcija, trezorskih zapisa, obveznica) na Bife.ba, ne predstavljaju na bilo koji način prijedlog za kupovinu ili prodaju hartija od vrijednosti. Analize ove vrste su samo lični stavovi autora, a ne investiciono savjetovanje ili privatno bankarstvo.