Uporedna analiza EBITDA marže telekom operatera – Sposobnost zarađivanja novca značajno veća

U prethodnoj objavi  smo pokazali kako se  kretala  zarada  Dojče Telekoma u odnosu na godišnje prihode, a zaradu smo definisali  kao EBITDA.

EBITDA je razlika između  prihoda i rashoda,  ali u  rashode se ne  uključuju rashodi  za kamatu, oporezivanje, depresijaciju i amortizaciju (earnings before interest taxes depreciation and amortization = EBITDA).

U ekonomiji i investicionom bankarstvu  postoji jedno cijelo polje istraživanja  koje se bazira na uporednoj analizi sličnih preduzeća  prema odabranim pokazateljima  (peer analysis, od eng. peer – jednak).

Na  primjeru telekom operatera, kada se skupe podaci za EBITDA maržu (EBITDA/prihod), uporedna analiza daje informaciju o jednom, od mnogih mogućih, pogleda na profitabilnost (rentabilnost) u djelatnosti telekomunikacija.

Za sve operatere su prikazani podaci za treći kvartal 2023.godine,  osim  za Mtel a.d. Banjaluka gdje smo prikazali podatak za 2022.godinu (preuzeli smo ga sa sajta Banjalučke berze).

EBITDA marža telekom operatere,  30.9.2023.godine 

Izvor:  Sajtovi  telekom operatera i  Banjalučka berza. Podaci za  30.9.2023. osim za Mtel a.d. Banjaluka (31.12.2022).

Za 2022.godinu  Mtel a.d. Banjaluka  ima EBITDA  maržu od 49,72%.

Zarada Mtela, iskazana na ovaj način, čini skoro 50% prihoda, a svi ostali operateri imaju zaradu ispod 40% prihoda.

Ovo bi trebalo dati značajnu prednost Mtelu u postupku vrednovanja  njegovih akcija, u poređenju  sa akcijama ostalih operatera i doprinjeti održavanju tražnje za njegovim akcijama, pod uslovom da se ova rentabilnost održala i u 2023.godini, a pogotovo ako je uvećana, kao što je to  slučaj u Mtelu a.d  Banjaluka za prvih 9 mjeseci.

Tražnja za akcijama, iza koje stoji nadprosječno visok EBITDA  marža, obično ne samo da ne da cijeni akcija da padnu, već i stvara pritisak na rast  cijena – tako funkcionišu  tržišta akcija koja su likvidna i koja  razumiju  šta je EBITDA maraža.

Dakako, akcionarima se ne raspodijeljuje cijela EBITDA,  već jedan dio neto dobiti  po akciji.

Do neto dobiti  (ukupni  prihodi minus ukupni rashodi, umanjeni za porez na  bruto dobit) je dugačak put, u kojem  se između ostaloga  od EBITDA oduzima porez na  dobit (T -taxation).

Taj porez se u Austriji kreće od  23% do 27,5%, a  u Repubici Srpskoj on je  10%, pa će za raspodjelu eventualne dividende Mtelu a.d.  Banjaluka ostaviti  veći dio, ionako većeg, EBITDA u  poređenju sa Telekom Austria  (pod pretpostavkom da je teret kamata i amortizacije jednak).

U sljedećim objavama na ovu temu  bismo mogli analizirati pokazatelj rentabilosti koji se zove EBIT (zarada prije kamate i oporezivanja), reakciju cijena akcija na bitne tržišne informacije, likvidnost tržišta akcija telekom operatera i rashode kamata  i likvidnost u telekomunikacionoj djelatnosti.

Završimo ovo objavu zaključkom da ako je Mtel a.d Banjaluka održao isti nivo rentabilnosti u 2023.godini kao i u 2022.godini (godišnji izvještaj za 2023. godinu još nije objavljen) njegova sposobnost zarađivanja novca,mjerena sa EBITDA maržom, je značajno veća nego u ostalim telekom operaterima: njemačkom, austrijskom, hrvatskom i crnogorskom.

PORICANJE ODGOVORNOSTI

Analize finansijskog tržišta i,ili pojedinačnih hartija od vrijednosti (akcija, trezorskih zapisa, obveznica) na Bife.ba, ne predstavljaju na bilo koji način prijedlog za kupovinu ili prodaju hartija od vrijednosti. Analize ove vrste su samo lični stavovi autora, a ne investiciono savjetovanje ili privatno bankarstvo.