Svako akcionarsko društvo ima obavezu da obavijesti javnost o svemu što je bitno za njegovo poslovanje, kako bi sve zainteresovane strane (akcionari, potencijali akcionari, dobavljači, poreski organi, tržište rada) sa svoga aspekta mogle ocijeniti poslovanje društva i donjeti poslovne odluke u vezi njega.
U ovome tekstu ćemo analizirati reakciju cijena akcija Mtela a.d. Banjaluka na tri bitna događaja koja su se desila od početka novembra 2023.godine do kraja godine.
Prvog novembra, odmah ujutru, na sajtu Banjalučke berze (BLSE) objavljen je finansijski izvještaj Mtela za treći kvartal 2023.godine (kvadrat na grafikonu).
Glavna informacija u ovome izvještaju bila je da je dobit povećana za 15% u odnosu na prethodnu godinu, a do te informacije je mogao doći svako ko nije bio lijen da podijeli dva broja – neto dobit po izvještaju za treći kvartal 2023.godine, sa neto dobitkom za treći kvartal 2022. godine (69,3/60,1).
Svi finansijski izvještaji Mtela su javni, odmah po objavljivanju na sajtu Mtela postavljaju se i na sajt berze i svakom zainteresovanom licu su dostupna u istom momentu, bez bilo kakve diskriminacije.
Informacija da je devetomjesečna dobit Mtela porasla više od inflacije u 2022.godine (14%) i da je više nego duplo veća od inflacije u 2023.godini (oko 6%), na dan objavljivanja nije uspjela da pokrene tržište.
Cijena akcija raste tek sljedeći trgovački dan po objavljivanju finansijskog izvještaja i za devet trgovačkih dana (13.novembar) dostiže vrhunac od 1,22 KM.
S obzirom da je rast dobiti 15%, kao i da je prethodni pad cijene bio ogroman (1,19/1,69 = -30%) promjena cijene od 2,5% (1,22/1,19) vrlo je niska, a pokazalo se vrlo brzo i neodrživa (cijena je pala na 1,16 KM).
Kretanje cijene Mtela a.d. Banjaluka
(1.10.2023. – 16.2.2024)
Izvor: Banjalučka berza.
Sljedeći bitan događaj desio se 11.decembra kada Mtel obavještava javnost da je prodao firmu Sky Towers Infrastructure d.o.o. Banjaluka, a BLSE postavlja tu informaciju na svoj sajt nakon trgovine.
Sljedećeg dana cijene raste za 0,85% (krug na grafikonu), ali za par dana pada sa 1,2 KM na 1,15 KM, iz čega se može zaključiti da tržište informaciju o prodaji preduzeća koje izgrađuje telekomunikacionu infrastrukturu nije ocijenulo pozitivno.
Zadnji analizirani događaj dogodio se 29.decembra i tiče se pripajanja Mtelu društva Trion Tel d.o.o. Banjaluka, koje je Mtel kupio.
Na ovu informaciju tržište je ponovalo anemično, rastom cijene od svega 0,85% (trougao na grafikonu), poslije čega je cijena nastavila kretanje cik – cak.
Sva tri ova događaja se mogu kratkoročno, pa možda čak i srednjoročno, ocijeniti pozitivno.
Rast dobiti od 15% je neočekivano visok, prodaja infrastrukture povećava likvidnost Mtela, a budući rast troškova po osnovu iznajmljivanja infrastrukture koja je nekada bila u indirektnom vlasništvu Mtela neće narušiti njegovu profitabilnost, kupovinom firme Trion Tel d.o.o. Banjaluka Mtel je učvrstio svoju poziciju i kupio aktivu koja će doprinjeti rastu profitabilnosti.
Međutim, sve tri pozitivne informacije nisu bile dovoljne da pobude dozu optimizma potrebnu za novi rast cijene, pošto je tržište naviklo da reaguje samo na informaciju o raspodjeli dividende, a ona kasni.
Tržište akcija Mtela a.d. Banjaluka mora početi mjenjati navike i prilagođavati se činjenici da je odluka o isplati dividende uvijek posljedica prethodnih pozitivnih informacija o poslovanju društva.
Ako postoje tri pozitivne informacije, logično je da će jednom morati biti donjeta i najviše očekivana odluka – odluka o isplati dividende?
Kada bi vlasnici štednih uloga, kojima je obećana godišnja kamatna stopa od npr. 2%, znali kakva se drama, na dnevnom osnovu odvija u nekim bankama, vjerovatno bio poželili nekoliko puta u toku dana da povuku svoj novac iz banke.
Nedostatak insajderskih informacija iz te neke banke je čuvar mirnog sna štediša i zato ni reakcija investitora (akcionara) na pozitivne informacije iz Mtela nema razloga da bude negativna ili skeptična, osim ako baš žele da prodaju svoje akcije ispod cijene?
Ako Mtel odluči da isplati dividendu od 8 pfeninga po akciji, kao prošle godine, to po trenutnoj kupovnoj cijeni od 1,16 KM daje zaradu od 7%, a to je prinos veći od prinosa na petogodišnje obveznice Republike Srpske.
PORICANJE ODGOVORNOSTI
Analize finansijskog tržišta i,ili pojedinačnih hartija od vrijednosti (akcija, trezorskih zapisa, obveznica) na Bife.ba, ne predstavljaju na bilo koji način prijedlog za kupovinu ili prodaju hartija od vrijednosti. Analize ove vrste su samo lični stavovi autora, a ne investiciono savjetovanje ili privatno bankarstvo.