Dobre i loše strane građevinskog buma u Banjaluci – Skoro 23.000 m2

Možda je paradoksalno, ali je potpuno tačno, da strateške odluke na nivou jedne ekonomije vrlo retko donose ekonomisti, a što se  ne bi moglo  očekivati na osnovu istog korena imenica ekonomija i  ekonomista.

Razlozi za  ignorisanja  stavova ekonomske struke se pronalazi u tome  da se svaki čovek u manjoj ili većoj meri bavi ekonomijom, donoseći odluke o ekonomskim pitanjima koja se tiču njega, njegove porodice, ili firme koja je u njegovom vlasništvu,  pa se ta profesija čini nepotrebnom.

Razlog zbog kojeg se mišljenja ekonomista ne uvažavaju  leži i u tome da ta mišljenja i ti stavovi ponekad štete materijalnim interesima pojedinih poslovnih i interesnih  grupa.

A najčešći razlog ignorisanja mišljenja ekonomista je u tome da jedan isti ekonomista o  jednoj  stvari može imati više, potpuno različitih, mišljenja, a ako je u igri više ekonomista onda se razlike u mišljenjima umnožavaju.

Jedan lep primer kako je moguće o jednoj temi imati nekoliko različitih stavova  je ekspanzija izgradnje stanova u Banjaluci.

Da li građevinski bum dobra, ili loša, stvar za ekonomiju Banjaluke i  ekonomski sistem  RS čija je Banjaluka najveći dio?

Ekonomista  klasičnog obrazovanja će smatrati da za nerazvijene zemlje, kakva je Bosna, nije  dobro da se toliko ulaže u imovinu koja ne može proizvoditi imovinu, tj. nije produktivna u smislu  stvaranja nove robne proizvodnje, što je tačno.

Stambene zgrade ne mogu proizvoditi robu.

Ekonomisti okupljeni oko brige za ekonomski sistem i malog čoveka će poručiti da visok rast cena, koji je pratilac građevinskog buma (videti grafikon), mora kad-tad dovesti do sloma tržišta nekretnina, i finansijskih problema za kupce stanova, ali i banaka koje su kreditirale  kupovinu stanova čija cena pada, što je takođe tačno.

Kupci stanova, koji u njima žive, i njihove porodice, ne mogu živeti od zidova.

Kvadratura prodatih novih stanova  i njihova cena u Banjaluci

Izvor: RZzSRS.

Cena novih stanova je za godinu dana smanjena za  oko 6%, ali još  uvek potpuno odgovara investitorima i oni povećavaju proizvodnju stanova, iz čega sledi zaključak da  kupci plaćaju stanove po ceni koja je mnogo veća od troškova njihove izgradnje, a odluku da tako postupe  su doneli sami kupci.

Sledeća velika grupa ekonomista, koja je  poslovno orjentisana (pro biznis) može poručivati  da sa rastom  građevinske delatnosti raste cela ekonomija, i da građevina, izgradnja stanova posebno, kreira veliku tražnju za robama i uslugama ostalih delatnosti, a i to je ispravan stav.

Ekonomista, stručnjak za poresku politiku, će  u rastu broja novih stanova videti jednu lepu, i lako oporezivu, imovinu na koju se poreska stopa uvek može povećavati, kako bi se oporezovala sklonost ka skupim i velikim stanovima, i obezbedili javni prihodi za finansiranje budžetskih rashoda, a i to je tačno.

Uz ove stavove se dobro slaže  i  porez na ostali dohodak koji se plaća na prihod od izdavanja stanova.

Ekonomista koji voli berzu,  će odmah povući analogiju između trgovine na obveznicama i akcijama, i trgovine na ovome tržištu, i zaključiće da se velika količina stanova kupuje da bi preprodala (ili iznajmila), a ne da bi u njima njihov vlasnik stanovao, a ni to nije daleko od istine.

Razvojno orjentisani ekonomisti bi  mogli ukazati na to da veliki stepen urbanizacije Banjaluke prazni  ostale predele i da to nije u skladu sa uravnoteženim privrednim razvojem,  a ni to se ne može osporiti.

Ono što je činjenica, oko koje se slažu svi ekonomisti, ne samo na primeru Banjaluke već i ostalih  bliskih tržišta nekretnina,  je da sa rastom cene, u proseku, raste i količina prodatih stanova.

U zadnjem tromesečju prošle godine  u Banjaluci je sagrađena, završena i prodata do sada najveća količina novog stambenog prostora,  skoro 23.000 m2.

Banjaluka i Republika Srpska trebaju biti svesne negativnih i pozitivnih posledica  građevinskog buma.