Kakva će izgledati ekonomska budućnost može se suditi ili po ekonomskim prognozama, ili po snagama koje je stvaraju, ili po cijenama fjučers ugovora.
Ono što vidimo na benzinskim pumama je tržište maloprodaje sa spot (trenutnim) cijenama nafte i njenih derivata.
Cijena istaknuta na oglasnim prostorima benzinske pumpe je cijena po kojoj se gorivo za pogon motornih vozila kupuje i prodaje.
Postoji i jedno potpuno drugo, za Bosnu prilično skriveno, tržište koje se odnosi na budućnost i na kojem se trguje očekivanjima kupaca i prodavaca o budućem kretanju cijena.
Suprotnost spot tržištu je terminsko tržiše.
Spot tržište je tržište tipa “sad i ovdje”, dok terminsko tržište predstavlja kupovinu robe koja se ne isporučuje odmah, već nakon određenog roka.
Terminski ugovori o kupoprodaji robe mogu biti nestandardizovani (forvard ugovori), ili standardizovani ugovori (fjučersi).
Jedan takav fjučers ugovor se zaključuje na tržištu nafte marke Brent.
Njegova oznaka je Brent Oil Futures – may 24 (LCOK4), i sa njim se trguje na ICE berzi (Intercontinental exchange).
Onome ko je danas (5.3.2024) kupio ovaj fjučers ugovor po cijeni od 82,44 dolara po barelu će 28.maja (dan poravnanja – Settlement day) biti isporučeno 1.000 barela po cijeni od 82.440 dolara (82,44*1.000).
Kupac ovoga fjučers ugovora želi da krajem maja ima u posjedu 1.000 barela po cijeni od 82,44 po barelu, čime on pokazuje da su njegova očekivanja da će za približno tri mjeseca nafta marke brent koštati upravo toliko.
Neposredno nakon početka rata u Ukrajini, u maju 2022.godine, tržište je bilo vrlo nervozno i zabrinuto za buduće isporuke nafte, pa se ovaj fjučers ugovor prometovao po cijeni od 122,84 dolara po barelu (krug na grafikonu).
Danas, 5.3.2024., tržišna anksioznost je za trećinu manja (82/123).
Cijena fučers ugovora za barel nafte marke Brent, u američkim dolarima(LCOK4)
(1.1.2021 – 15.3.2024)
Izvor: Investing.com.
Svi oni trgovici koji kupuju naftne derivate na spot-trenutnom tržištu mogu kao orijentir za cijenu koju plaćaju uzeti i cijenu nafte na terminskom tržištu (cijenu fjučers ugovora), kao i njene promjene.
Ovo tržište je vrlo promjenljivo i mjenja se sa promjenom očekivanja kupaca i prodavaca nafte.
U zadnje 52 sedmica cijena fjučersa nafte se kretala od 70,6 USD do 97,7 USD.
Kada je Evropom harala revolucija (1848) u Čikagu je osnovana berza (Chicago Board of Trade).
Tri godine kasnije počelo se trgovati prvim terminskim, forvard, ugovorom koji se odnosio na kukuruz.
Trebalo je proći 17 godina (1865) od osnivanja berze da se počne trgovati standardizovanim terminskim ugovorima – fjučersima.
U Čikagu se trguje naftom, kukuruzom, očekivanjima …
Dobro bi bilo da se i u Bosni, 160 godina poslije Čikaga, počnu formirati očekivanja o kretanju robe koja pokreće svijet, ili barem da se počnu preuzimati očekivanja sa svjetskih berzi.
Na taj način bi bosanski veletrgovci imali veću pregovaračku moć prilikom kupovine naftnih derivata, a maloprodajno tržište u BiH bi naftne derivate prometovalo, ili po nižim cijenama, ili po cijenama koje prate promjene u očekivanjima.