Zemlja u kojoj ne znaju šta je inflacija – Lao Ce

Jedan dio Evrope je istinski u ratu (Ukrajina i Rusija), a drugi dio Evrope  ovome prvom istinski pomaže da ostane što duže u ratu, dok su  i jedna i druga Evropa  bile u  ratu protiv inflacije, ali više nisu?

Čim je prošao  prvi  udar pandemije  u 2020.godini i čim su  delimično uklonjene društveno-ekonomske restrikcije krajem te iste godine inflacija je  počela dizati  glavu u celoj  Evropi i nije se zaustavila do kraja 2023.godine.

Skoro pune dve godine, 2021 – 2022. godine inflacija je neprekidno rasla  razarajući ekonomsko i društveno tkivo  Evrope  i uništavajujući dostignuti, prepandemijski, nivo životnog standarda.

Inflacija je dostigla  vrhunac u oktobru 2022.godine, kada je u proseku u Evropskoj uniji na  godišnjem nivou bila  10,6%.

U skupini zemalja sa inflacijom značajnom iznad prosečne  bila je samo jedna razvijena ekonomija, Holandija, sa inflacijom od 17% (10/2022), a sve ostale zemlje, rekorderi inflacije, bili su iz “nove”Evrope.

U Letoniji, Litvaniji, Estoniji i Mađarskoj je na vrhuncu inflacije registrovan rast cena od 22% na godišnjem nivou.

Cene su jedino, uslovno rečeno,  bile “zamrznute” na Islandu (6,4%), ali i u toj zemlju mnogo iznad očekivanih 2%, a Velika Britanija, svojom voljom ekonomski izdvojena iz Evrope, bila je približno na istom nivou kao i Evropa, 9,6% (svi podaci su za oktobar 2022.godine).

Vrhunac inflacije u Srbiji je kasnio za evropskim prosekom i inflacija je  kulminirala tek u martu  2023. godine.

Taj nivo inflacije (16,2%) bio je zaista autentična, autohtona, srpska inflacija, a ne uvezena inflacija ili inflacija prouzrokovana rastom cena hrane i energije na svetskom tržištu.

Očišćena od cena neprerađene hrane i energije koje se formiraju na svetskom tržištu inflacija  u Srbiji je na vrhuncu bila 15%, neznatno ispod inflacije koja uklučuje i cene energije i hrane (16,2%).

Sve ekonomske politike u celoj Evropi su bile  angažovane na smanjenju inflacije, iz straha da će se demokratija osvetiti za ekonomske gubitke i rast egzistencijalne  neizvesnosti, a u nekim zemljama baš to se desilo –  vodeće društvene opcije u Francuskoj, Nemačkoj i Velikoj Britaniji su tokom ove godine pretrpile manje ili veće poraze.

U Rusiji je inflacija bila najviša  u aprilu 2022.godine (17%), a u SAD u junu 2022. godine (9%).

Ovaj kratak pregled inflacije po zemljama stvara jak utisak da su apsolutne sve zemlje u Evropi bile u vrtlogu inflacije, ali to nije tačno.

Jedino “ostrvo” u Evropi koje inflacija nije potopila je  Švajcarska konfederacija, u kojoj inflacija tokom celog ovoga perioda (videti grafikon) nije prešla 4%, a u proseku je bila 1,4% (u EU 4,4%).

Švajcarci nisu osetili inflaciju i švajcarski franak vredi danas približno isto koliko i pre tri godine.

Svi znaju imena francuskog, nemačkog i britanskog,  predsednika, kancelara  i premijera, kao i američkog i ruskog predsednika:  Makron, Šolc, Sunak, Bajden, Putin.

Kineski mudrac i filozof Lao Ce (kin: staro dete) je na pitanje koji je vladar najbolji odgovorio: “Onaj čije ime ljudi ne znaju”.

Malo ko zna ime švajcarskog premijera ili švajcarskog predsednika, ali apsolutno niko ne bi imao ništa protiv da u novčaniku i u banci ima novac čija se vrednost ne smanjuje.

Stopa inflacije na godišnjem nivou, u %  

jul 2020 – maj 2024

Izvor: Eurostat.