Narodna banka Srbije (NBS) već drugu godinu zaredom podiže svoje kamatne stope po kojima prodaje novac srpskim banakama i po kojima kupuje novac od srpskih banaka.
Glavna kamatna stopa NBS je kamatna stopa po kojoj ona prodaje svoje hartije od vrednosti srpskim komercijalnim bankama na period od nedelju dana.
Na taj način banke kreditiraju NBS tj. ostavljaju novac kod nje.
NBS prodajom hartija od vrednosti apsorbuje višak likvidnosti koji se nalazi u bilansima banaka.
Kamatna stopa koja se formira kada NBS prodaje hartije od vrednosti komercijalnim bankama je referentna kamatna stopa NBS i na osnovu nje se formiraju sve ostale kamatne stope NBS.
Jedna od tih ostalih kamatnih stopa je kamatna stopa na kredite koje NBS daje komercijalnim bankama za likvidnost.
Borba protiv inflacije, bitka koja traje, polaže veliku nadu baš u ovu kamatnu stopu iz nekoliko razloga.
Sve skuplji krediti NBS teraju banke da budu što likvidnije kako ne bi došle u situaciju da pozajmljuju skup novac.
Kada banke povećavaju svoju likvidnost ostaje im manje novca za kreditiranje.
Kamatna stope na kredite NBS, u %
(mart 2019 – februar 2023)
Izvor: NBS. Crvena kolumna označava početak rasta kamatnih stopa NBS.
Manje bankarskih kredita hladi ekonomiju, jer manjak novca spušta cene.
Drugi način delovanja na inflaciju je preko cene kredita koje banke daju svojim klijentima.
Ako banke pozajmljuju novac od NBS po višim kamatnim stopama onda i banke moraju prodavati novac skuplje.
Što su bankarski krediti skuplji, to je za njima tražnja niža, pa se robe i usluge, koje se kupuju na kredit sporije prometuju, a da bi se taj promet ubrzao ili održao, cene moraju padati.
Efekte rasta kamatnih stopa NBS na cene, kao i efekte ostalih mera NBS, koje teže da smanje količinu novca u rukama kupaca i prodavaca bismo mogli vrlo brzo videti na primeru tržišta nekretnina u Srbiji.
15.marta ove godine Republički zavod za statistiku Republike Srbije će objaviti informacije o cenama nekretnina (stanova) u Srbiji za četvrti kvartal.
Tada ćemo znati u kojoj meri je dosadašanja, izuzetno restriktivna monetarna politika NBS, uspešna u borbi protiv inflacije na tržištu nekretnina.
U zadnja tri meseca 2022. NBS je tri puta povećala kamatnu stopu (ukupno za 1,5 procentnih poena), а prije toga tokom 2022. još za 2,6 procentnih poena i to bi moglo uticati na cene stanova, ako se oni velikim delom finansiraju na kredit.
Budimo strpljivi i uskoro ćemo saznati da li rast kamatnih stopa NBS smanjuju cene stanova, ali ne smemo zaboraviti da je cilj monetarne politika NBS nivo potrošačkih cena, u koje ne ulaze cene nekretnina.