Народна банка Србије/НБС је, за разлику од Централне банке Босне и Херцеговине/ЦББиХ, законски овлаштена за употребу мноштва инструмената монетарне политике.
Иако је и Србија, као и Босна и Херцеговина, одлучила да ограничи свој монетарни суверенитет у погледу давања кредитa резидентима (домаћа правна лица) ипак НБС има законско право да даје кредите.
Кредит се даје уз одређену камату/каматну стопу и зато НБС као инструмент монетарне/новчане политике има каматну стопу (видјети графикон).
Исто као и Европска централна банка/ЕЦБ у времену кризе НБС смањује каматну стопу, а када се облаци разиђу она повећава каматну стопу.
НБС са својим клијентима, српским комерцијалним банкама, успоставља и кредитне и депозитне послове, на исти начин на који комерцијалне банке обављају кредитно-депозитне послове са својим клијентима (предузећима и становништвом).
За Народну банку Србије и српску економију 13 је сретан број.
Референтна каматна стопа Народне банке Србије
Извор: НБС. Напомена: Испрекиданом линијом је означена једна од 13 каматих стопа НБС.
НБС има 13 каматних стопа и за један број мање врста кредитно-депозитних послова које су на располагању српским банкама.
Прва и најважнија каматна стопа је референтна каматна стопа/РКС из које се изводи свих осталих 12 каматних стопа простим смањењем или повећањем РКС за одређени проценат.
НБС кредитира банке на 10 различитих начина, а на двије врсте депозитних послова НБС плаћа банкама камату.
Да кроз ниже трошкове кредитирања директно помогне српске банке и индиректно српску привреду , или да стручно речено проводи експанзивну монетарну политику, Народној банци Србије као повод за дјеловање није требала економска криза проузрокована пандемијом.
У Србију је пандемија стигла у марту 2020.г., а НБС је већ 2019.г. два пута смањила референтну каматну стопу и тако индиректно каматну стопу на све трансакције са банкама.
У 2019.г. РКС је смањена за 0,75 п.п., а у 2020.г. је редукована 3 пута, задњи пут у децембру током другог таласа пандемије.
Србија је у пандемију ушла са РКС од 2,25%, а из ње ће, ако Бог да, изаћи са РКС од 1%.
Без обзира што НБС не користи своју кредитну функцију у пуном капацитету, српски економски систем треба бити сретан што у свом саставу има монетарни подсистем са 13 различитих каматних стопа Народне банке Србије.
Уколико Парламент Босне и Херцеговине у једном тренутку одлучи да додјели кредитну функцију Централној банци Босне и Херцеговине идеалан почетни путоказ за бе-ха монетарну политику може бити монетарна политика НБС са 13 каматних стопа.
Драган С. Јовић*
*Изнесени ставови, идеје, закључци, препоруке, анализе и мишљења припадају аутору и не представљају на било који начин ставове, идеје, закључке, препоруке, анализе и мишљења установе у којој аутор ради. Анализе финансијског/банкарског тржишта и/или појединачних хартија од вриједности (акција, трезорских записа, обвезница) нису приједлог за куповину или продају хартија од вриједности. Анализе ове врсте су лични ставови аутора, а не било каква врста инвестиционог савјета.