Tržišta akcija i društvena klima u Bosni i Hercegovini – Nema veze

Društvena dinamika bi se neminovno,  prije,  ili kasnije, morala  odraziti na finansijska tržišta makar ona bila i  izuzetno plitka  – nelikvidna – poput onih  u Bosni i Hercegovini.

U BiH postoji konsenzus kako među političkim analitičarima i političkim organizacijama, tako i kod površnih posmatrača  društvenih procesa, da su martovski politički  procesi najveća politička kriza u zadnjih 30 godina, ali ta kriza, ako je zaista tako jaka kao što to svi  smatraju, bi se morala na neki  način odraziti na finansijska tržišta, pogotovo tržište akcija.

Kriza je počela 26.februara nakon donošenja prvostepene presude u predmetu  protiv predsjednika  Republike Srpske, a nastavljena je  27.februara  kada je kao odgovor na presudu, Narodna skupština Republike Srpske usvojila zakone, koje je  Ustavni sud Bosne i Hercegovine privremeno suspendovao (privremena mjera) ocijenivši da bi mogli narušiti ustavni poredak zemlje.

U martu su bila još dva događaja (izdavanje naloga za hapšenje i potjernice), koja su podigla društvenu temperaturu, sa izraženim potencijalom da, prije krajnjeg  raspleta, utiču negativno na tržište akcija u  oba entiteta. 

Međutim,  tržište akcija u Federaciji  Bosne i Hercegovine,  na Sarajevskoj berzi (SASE),  uopšte nije reagovalo na februarsko-martovske intenzivne društvene procese – berzanski indeks  SASX-30 nije, političkim usijanjem, ni  okrznut – Sarajevska berza  je iskazala zadivljujuću  otpornost na pogoršanje  društvenih uslova.

Od kraja januara  do kraja marta vrijednost SASX-30  povećana je  za 8%, a  od kraja februara (vertikalna linija na grafikonu) njegova vrijednost se povećala za  2,6%,  čime su ovaj berzanski indeks, cijelo tržište akcija (ovo je berzanski indeks koji obuhvata najviše akcija) i sva  privreda Federacije  Bosne i Hercegovine poručili da ne vide način kako, iako vrlo jaka, društvena kriza može uticati negativno na ekonomska kretanja.

Berzanski indeksi tržišta akcija u Bosni i  Hercegovini 

(28.1.2025 – 28.3.2025)

Uytr

Izvor: Banjalučka berza i Sarajevska berza. Podsjetnik: Vertikalna linija na grafikonu se odnosi na 28.februar. BIRS – Berzanski indeks Republike Srpske.

Jaka društvena kriza – apsolutno nikakav negativan uticaj na tržište akcija,  i još uz to rast tržišta, je krajnje neobična tržišna reakcija,  i ona pokazuje da su potencijalni  jaki negativni efekti  ove krize na  tržište akcija u Federaciji Bosne i Hercegovine bili preuveličani i  da nema veze između najjače političke  krize do sada  i  berze.

Reakcija tržišta akcija Republike Srpske na krizu, koja se najvećim djelom odvija na njenoj teritoriji,  je na prvi pogled očigledno suprotna od one u Federaciji BiH, ali i tu treba biti vrlo oprezan u izvlačenju uzročno-posljedične veze između društvene krize i kretanja tržišta  akcija.

Pad tržišta akcija je započeo 24.februara, dakle  prije izricanja prvostepene presude, a sljedeći veliki pad je bio tek 7.marta kada je Ustavni sud Bosne i  Hercegovine donio  privremenu mjeru, što se može tretirati i kao slučajnost, jer teško je povjerovati da je bosansko tržište akcija do te mjere osjetljivo na sudske odluke, ali pad BIRS-a se nastavio i poslije  toga.

Na jučerašnjem trgovanju (28.mart)  BIRS je  doživio zaista ogroman pad u jednom danu (5,2%),  a prouzrokovali su ga pad cijena akcija  firmi iz elektroenergetskog sektora koji je izgubio parnice velike vrijednosti i po tome osnovu ima stvorene velike finansijske obaveze, a postoje i  velika potraživanja drugih velikih koncesionara koji vraćanje koncesije na rudna bogatstva (ugalj) koja su uslov za rad termoelektrana, uslovljavaju velikim novčanim davanjima.

Na društvenu  krizu u Srpskoj se pored ove privredne krize  nakalemio još jedan poslovni  događaj u elektroenergetskom sektoru (gubitak arbitraže protiv slovenačkog   preduzeća Viaduct) u kojem je dužnik Bosna i Hercegovina, ali sa pravom regresa prema Srpskoj (ova  informacija je stigla na tržište 5.marta).

Pad BIRS-a, od kraja februara do kraja marta za  7,1%, ne mora jedino i isključivo biti uzrokovan društvenom krizom, već kao što smo to i nagovijestili i krajnje nepovoljnim poslovnim događajima u elektroenergetskom sektoru koji su proizveli, ili će proizvesti, velike poslovne gubitke.

Bez obzira na iskazane dileme, sigurno je jedan manji dio pada BIRS-a posljedica političke krize,  a ta činjenica kao i rast Sarajevske berze, pred ekonomsku i društvenu politiku Srpske postavljaju zadatak da eliminišu, ili preokrenu, uslove i događaje koji su prouzrokovali pad tržišta akcija.

PORICANJE ODGOVORNOSTI

Analize finansijskog tržišta i,ili pojedinačnih hartija od vrijednosti (akcija, trezorskih zapisa, obveznica) na Bife.ba, ne predstavljaju na bilo koji način prijedlog za kupovinu ili prodaju hartija od vrijednosti. Analize ove vrste su samo lični stavovi autora, a ne investiciono savjetovanje ili privatno bankarstvo.