Kamatne stope u eurozoni i Bosni – Novac privredi budzašta?

Nedavno objavljeni podaci o  poslovanju  banaka  sa sjedištem  u Federaciji  BiH (Agencija za bankarstvo  FBiH – FBA) na dan 31.12.2024.godine pružaju  obilje  informacija  i podataka od velike koristi za  razumjevanje načina funkcionisanja ovoga sektora, a  sa obzirom da je i Evropska centralna banka (ECB) objavila iste podatke, i  za njegovu uporednu analizu sa velikim bankarskim  sektorom  eurozone i sa bankama pojedinih zemlja  iz eurozone.

U fokuse ove analize  koju vam predstavljamo su kamatne stope  na kredite privredi   i  stanovništvu, koji  u skoro svim bankarskim sektorima predstavlju dvije najvažnije i najveće  grupe  kredita.

ECB u svojim izvještajima kredite privredi tretira  kao kredite korporacijama, a sektor stanovništva ECB  naziva domaćinstvima (housholds), podrazumjevajući da fizička lica  uzimaju kredite, stambene i potrošačke, ne za realizaciju svojih ličnih potreba, već za zadovoljavanje potreba svoga domaćinstva, tj. porodice,  pa su sa tog aspekta ove dvije grupe kredita istoga sadržaja i u eurozoni  i BiH i kao takvi mogu biti upoređivani sa aspekta bitnih elemenata.

Što se tiče kamatne stope na ove kredite tu postoji jedan metodološki problem čije rješenje ćemo ponuditi  kako  bismo obezbijedili uporedivost kamatnih stopa, jer ECB daje samo jedna podatak o komatnoj stopi, FBA dva podatka; podatak o nominalnoj kamatnoj stopi i efektivnoj kamatnoj stopi.

Efektivna kamatna stopa u BiH se dobije kada se na nominalnu kamatnu stopu  dodaju, ili ugrade,  svi dodatni troškovi koje  bosanske banke prevaljuju na korisnike kredita: provizija za  odobravanje kredita, provizija za praćenje kredita, troškovi  notara, troškovi hipoteke, troškovi ručne zaloge itd.

S obzirom da ECB objavljuje podatke samo  o nominalnoj kamatnoj stopi, to bi trebalo da znači da u većem djelu Evrope, ili najbitnijem dijelu Evrope (Njemačka, Austrija, Italija, Francuska … ) ne postoji  instititut efektivne kamatne stope, jer banke  sve troškove kredita ugrađuju u kamatnu stopu,  koja kao takva predstavlja jedinstvenu i jedinu cijenu kredita?

Međutim, kamatne  stope  koje publikuje ECB ipak može predstavljati efektivnu kamatnu stopu, ali obračunatu na osnovu užeg skupa troškova, jer se u  metodologiji ECB navodi da je  ovo Narrowly Defined Effective Rate (NDER)?

U našoj interpretaciji, NDER uključuje samo osnovne kamatne troškove, dok isključuje dodatne naknade, provizije ili druge povezane troškove koji bi mogli uticati na punu efektivnu stopu, jer teško nam  je vjerovati da u npr. u Hrvatskoj banke ne naplaćuju dodatne naknade svojim klijentima.

Vođeni  ovakvim načinom  razmišljanja  uporedili smo kamatne stope u eurozoni sa nominalnom kamatnom stopom u BiH, jer se “efektivnost ” tj. stvarnost kamatne stope u eurozoni  i BiH razlikuje.

Smatramo da usko  definisana efektivna kamatna stopa  u eurozoni odgovara nominalnoj  kamatnoj stopi u BiH .

Upoređivanje izvršeno na ovaj način daje  neočekivanu, i iznenađujuće lijepu,  sliku  bankarskog sektora  Federacije, posebno u kontekstu odnosa sa privredom, te protivrječi uvrježenom mišljenju da bosanske banke obračunavaju  prevelike kamatne stope na pozajmljeni novac.

Kamatne stope na  kredite, 31.12.2024. (u %)

Quta

Izvor: ECB i FBA.

Ova razlika, u prosjeku skoro za 2 procentna poena, pokazuje fer i poslovan odnos banaka prema  svojoj klijenteli, banke ne pretjeruje u kamatnom opterećivanju stanovnika, a ne zadiru ni  previše u akumulaciju privrede.

Kamatna  stopa od 2,45%   po kojoj se u prosjeku finansira privreda u Federaciji  je vrlo blizu poželjene ili planirane inflaciju u eurozoni  (2%), koju Bosna poslije inflatornih  udara ponovo  počinje uvoziti u približno istom iznosu,  i zato ne predstavlja, u realnim terminima, gotovo nikakvo opterećenje za bosansku privredu.

Čak i kada bismo u analizu uključili efektivnu kamatnu stopu, 2,71%, troškovi  finansijskog posredovanja za  privredu ne bi porasli puno ni nominalno ni realno i ponovo bi se moglo zaključiti da banke u Federaciji  pozamljuju  novac  privredi budzašta?

Ali prema sektoru stanovništva  banke nisu uopšte tako izdašne kao preduzećima, mada je razlika ove bosanske i ove  evropske  kamatna stope još veća nego kod kredita privredi.

Bosanske banke u prosjeku zaračunavaju fizičkim licima kamatu po stopi od 5,25%,  dvostruko ih više opterećujući  u odnosu na privredni sektor (5,25% / 2,45% = 2,15).

Kamatna stopa na kredite stanovništvu u Bosni je između one u Hrvatskoj i Sloveniji  u kojim je ova veličina ispod evropskog prosjeka.

S druge strane, u Hrvatskoj i Sloveniji cijena privrednih kredita  je malo iznad evropskog prosjeka, pa zato bosanska preduzeća, iz ovog ugla analize,  imaju konkurentsku  prednost, pozajmljujući u  prosjeku jeftinije novac za 1,8 procennih poena od svojih slovenačkih i hrvatskih konkurenata.

Zaključujemo da korisnici kredita banaka u Bosni,  sa aspekta nominalnih kamatnih stopa  na privredne i kredite stanovništvu, te sa aspekta efektivne kamatne stope privrednom sektoru, nemaju nikakve argumente da  prigovore bankama  na cijenu ovih usluga.