Pozitivna martovska ocijena kreditnog rejtinga Republike Srpske – Medijska vidljivost i finansijska informisanost

Na Banjalučkoj berzi je u utorak 4.marta održana najavljena aukcija petogodišnjih obveznica Republike Srpske (74.emisija obveznica), a kao i na prethodnoj aukciji emitent je investitorima  ponudio kamatnu stopu od 5,5%  uvjeren, između ostaloga, da se opšti trend pada kamatnih stopa potaknut smanjenjem kamatnih stopa Evropske centralne banke, te implicitni rast likvidnosti ovoga tržišta,  mora odraziti i na pad troškove finansiranja budžeta Republike.

Emisija se odvijala u uslovima povišene društvene temperature i dinamike, ali bez obzira na to investitori su pozitivno ocijenili kreditni rejting Srpske i posudili su  joj sav traženi novac, a bili su spremni da posude još više, da  je to tražila.

Ustaljeni ritam naizmjenične emisije petogodišnjih obveznica i  šestomjesečnih trezorskih zapisa će se nastaviti 10. marta kada će Srpska emitovati šestomjesečne trezorske zapise nominalne vrijednosti  od 10 miliona KM radi održavanja kratkoročne likvidnosti budžeta kao što to uvijek radi, a ne treba  zanemariti da je jedna od ovih emisija nedavno otkazana (97. aukcija trezorskih  zapisa od 5.februara 2025.godine) zbog visoke likvidnosti bužeta, čime se šalje vrlo pozitivan signal o stanju  srpskih finansija.

Ukupna vrijednost emisije petogodišnjih obveznioca od 55 miliona KM bila je podijeljena na 55 hiljada obveznica nominalne  vrijednosti od  1.000 KM, sa godišnjim obračunom i isplatom kamate, te isplatom glavnice  nakon pet godina.

Emisija je bila preplaćena, Srpska je tražila 55 miliona KM, a tržište je  ponudilo 60 miliona KM,  ponuđena kamatna stopa nije prelazila 5,5%, a manji broj investitira bio je  spreman  da finansira Srpsku i po 5,2%,  pa je na kraju budžet dobio ono što je i tražio – novi petogodišnji javni dug po kamatnoj stopi od 5,5%.

Sudeći po broju kupovnih naloga koji su unijeti u berzanski sistem trgovanja i koji  su realizovani, na aukciji su učestvovala najmanje 23 investitora –  prilično visok broj za ovaj dio finansijskog tržišta.

Kupovni  nalozi su se kretali od samo dvije obveznice (2.000 KM) do 15 hiljada obveznica, ili 15 miliona KM, pokazujući podršku i fizičkih i pravnih lica ovoj emisiji.

Motiv pravnih lica, vjerovatno pretežno banaka, u kupovini obveznica je pored osiguranja sigurnog i stabilnog izvora prihoda, ulaganje u aktivu koja nosi najniži rizik na domaćem tržištu, jer se likvidnost  budžeta se može  uvijek poboljšati novim dugom, prodajom javne imovine, ili razrezivanjem novih i  viših  poreza, a to onemogućava nelikvidnost budžeta i zato se ova aktiva i naziva bezrizična (risk free).

Podrazumjeva se da se u praksi sreću slučajevi bankrota države ili  bankrota javnog sektora, ali to se dešava kada investitori potpuno izgube povjerenje u dužnika i prestanu mu pozajmljivati novac, ili na mnogo višem nivou javnog duga od onoga u Srpskoj.

Pored  profita, više kamatne stope  nego na oročenu štednju kod banaka, motiv  investiranja fizičkih lica je  utrživost  obveznica i prisvajanje kamate sve  dok je obveznica u posjedu.

Oročeni štedni ulog se ne može prodati, obveznica (ili trezorski zapis) može.

Razoročavanjem štednog uloga prije roka dospjeća štediša gubi svu kamatu.

Prodajom obveznica u bilo kojem trenutku, ili prije njenog dospjeća, vlasnik obveznice  dobija dio kamate koja je obračunata tokom vremena držanje obveznice.

Stoga je oročeni štedni ulog za  povjerioce nepovoljniji oblik ulaganja novčanih sredstava od kupovine obveznica i trezorskih zapisa.

Obveznice i trezorski zapisi investitoru nude viši stepen fleksibilnosti – i  likvidnost i pripadajuću kamatu.

U posljednjoj emisiji obveznica samo jedan  investitor je uložio dvije hiljade marake, a i samo jedan investitor je uložio iznad 11,2 miliona KM, tj. kupio je  obveznica u vrijednosti od  15 miliona KM, a  to čini 27,3% emisije.

Količina kupljenih obveznica i broj investitora

74.emisija  obveznica Republike Srpske od 4.marta 2025.godine   

Uioy

Izvor: www.blberza.com  (Obrada Bife.ba).

Najveći broj investitora,   njih ukupno 17,  uložili  su između  dvije hiljade  KM i 3,75 miliona KM,  otkupljujući time 19% emisije, isto koliko su otkupila dva investitora koja su investiralala između  3,7 miliona  i 7,5 miliona KM,  a nešto više  su otkupila dva još  veća  investitora u narednom rangu.

Ovakva struktura investitora posmatrano po veličini,  kao i  9  kupovnih naloga vrijednosti ispod 100.000 KM koja su vjerovatno odnose na fizička lica, zahtjevaju dodatni napor u pravcu  finansijskog informisanja potencijalnih malih investitora  kako bi im se  objasnili prednosti ulaganja u obveznice u odnosu na  štednju u bankama.

Od ukupne štednje fizičkih lica na 30.septembar 2024.godine u banakama sa sjedištem u Republici Srpskoj koja iznosi 2,6 milijarde KM,  oko dvije milijarde su oročene, a 625 miliona KM predstavlja štednju po viđenju koja  svojim vlasnicima  ne donosi skoro nikakvu  zaradu.

Ministarstvo finansija Republike Srpske  na svom  sajtu daje informaciju o vremenu održavanja aukcija obveznica i trezorskih zapisa, njihovoj veličini i ročnosti, a isto to čini i  Banjalučka berza, ali možda  to  nije dovoljno da bi se obezbijedila medijska vidljivost ovih, za cijeli  ekonomski sistem, bitnih aukcija.

Kod jednog djela fizičkih lica  vjerovatno postoji zebnja da li će moći prodati kupljene obveznice, ili trezorske zapise (ako im zatreba novac), a  tu dilemu bi  moglo razrješiti  angažovanje formalnog ili neformalnog podržavaoca likvidnosti na ovome dijelu tržišta, po uzoru na obveznice nekih drugih emitenata čija se likvidnost  održava na  taj način.

Viši stepen medijske vidljivosti  aukcija  i finansijska informisanost fizičkih lica su neki od faktora koji mogu doprinjeti daljem rastu i razvoju tržišta obveznica i trezorskih zapisa Srpske.

Kada jedna od prvih informacija u svim vodećim, privatnim i državnim,  sredstvima informisanja bude održavanje ovih aukcija  i kada svako fizičko lice koje ima štednju u bankama bude svjesno razlike između zarade  od oko 0% (na štednju po viđenju) i zarade od 5,5% na obveznice ili 4% na šestomjesečne trezorske zapise tržište javnog duga Srpske će  biti još jače,  a fizička lica bogatija.

PORICANJE ODGOVORNOSTI

Analize finansijskog tržišta i,ili pojedinačnih hartija od vrijednosti (akcija, trezorskih zapisa, obveznica) na Bife.ba, ne predstavljaju na bilo koji način prijedlog za kupovinu ili prodaju hartija od vrijednosti. Analize ove vrste su samo lični stavovi autora, a ne investiciono savjetovanje ili privatno bankarstvo.