Postoji mnogo metoda koje kupci i prodavaci akcija koriste kada donose odluke da kupe, ili prodaju, akcije na berzi, ali nijedna od tih metoda ne daje potpuno ispravan odgovor na pitanje da li akcije treba kupiti, ili prodati.
Odabir metode za donošenje kupoprodajnih odluka zavisi od finansijskog karaktera i psihološkog profila učesnika na tržištu, njegovog investiciono-trgovačkog stila i na kraju njegovih politika i ciljeva investiranja.
U jednom od ranijih tekstova na primjeru akcija Mtela a.d. Banjaluka (TLKM-R-A) objasnili smo način i motive za primjenu grafičke metode u analizi kretanja cijena akcija, a usmjerili smo se na opšte poznatu i širokorasprostranjenu analizu svijećnjaka (candlestick).
Taj oblik grafičke analize predstavljen je u prvom djelu donjeg grafkona, na kojem svako odmah mora uočiti bijeli izduženi svijećnjak nastao u momentu naglog i visokog rasta cijena, neposredno nakon objavljivanja finansijskih izvješteja Mtela za 2023.godine (kraj februara i početak marta) i rekordne neto dobiti.
Cijena akcija Mtela ad. Banjaluka, svijećnjaci i indeks relativne snage
decembar 2023 – jun 2024.godine
Izvor: BLSE (Obradio Bife).
Slično tome, na informacija da će ta rekordna dobit samo manjim djelom biti isplaćena tržište reaguje izduženi crnim svjećnjakom (sa maksimalnom cijenom koja je bila iznad cijene otvaranja tržišta) i još jednim padom cijene u narednom trgovačkom danu (druga polovina maja), poslije čega slijedi stabilizacija cijene.
Optimizam ili subjektivizam u pogledu kretnja cijena akcija su stvar lične percepcije, a naspram njih stoje promjene cijena i trgovane količine akcija, koje su objektivne i date veličine i kao takve predstavljaju ulazne veličine za druge oblike grafičke ili tehničke analize, od kojih je jedna predstavljena na drugom djelu grafikona (linijski dijagram).
Indeks relativne snage ili RSI (eng.relative strength index) spada u jedan od instrumenata tehničke analize kretanja cijena akcija i mjeri intenzitet, ili oscilacije, u kretanju cijena akcija.
RSI pokazuje koliki impuls su dobile cijene i mjeri jačinu njihovih oscilacija što ga svrstava u grupu pokazatelja impulsa (eng. momentum indicator) i oscilatora.
On osciluje između ekstremnih vrijednosti nula i 100, a njegova upotrebna vrijednost je u tome što ima preporučene granice za prodaju i kupovinu akcija.
Ako je njegova vrijednost iznad 70 akcija je precijenjena ili u slengu overbought, a vrijednost ispod 30 označava podcjenjenu akciju (eng. oversold), pa su te vrijednosti signali za kupovinu, odnosno prodaju, akcija (pojedini trgovci koriste i 80 i 20 kao granične vrijednosti).
Početkom marta ove godine RSI se približio i prešao granicu od 70, ostao duga vremena blizu nje, a u drugoj polovini maja se ponovo približio toj vrijednosti, čim je tokom nekoliko nedjelja trgovine stalno emitovan signal da je cijena previsoka, a akcija precijenjena, ali veliki dio tržišta na tu informaciju uopšte nije reagovao, iako je bila očigledna.
Zato nezadovoljstvo koje pojedini vlasnici akcija Mtela projektuju eksterno nije opravdano, jer kao što u pravnim procesima “neznanje prava škodi”, tako i u tržišnim procesima neznanje oscilatora ne opravdava, a i škodi.
Svako ko je na finansijskom tržištu bi trebao spoznati pravila igre, naučiti način njihovog izračunavanja i tumačenja, te na osnovu njihove kombinacije i stepena egzaktnosti donositi odluke o kupovini ili prodaji akcija.
PORICANJE ODGOVORNOSTI
Analize finansijskog tržišta i,ili pojedinačnih hartija od vrijednosti (akcija, trezorskih zapisa, obveznica) na Bife.ba, ne predstavljaju na bilo koji način prijedlog za kupovinu ili prodaju hartija od vrijednosti. Analize ove vrste su samo lični stavovi autora, a ne investiciono savjetovanje ili privatno bankarstvo.