Promjene u likvidnosti Mtela a.d. Banjaluka – Dobavljači su zadovoljni

2023.godina i prva polovina 2024. godine su donijele krupne promjene u poslovnom modelu Mtela a.d. Banjaluka koje su  se odrazile na strukturu njegove imovine i račun njegovih prihoda i rashoda.

Prvo je Mtel odlučio da prekine sa poslovno neracionalnom i potpuno neodrživom višegodišnjom isplatom cijelokupne neto dobiti akcionarima u obliku dividende, po čemu je ušao u istoriju svjetskih finansijskih tržišta kao jedina firma koja je to činila više od deset godina za redom.

Nakon što se  defakto  upisao u svjetske finansijske udžbenike i osigurao vječnu globalnu šampionsku poziciju u isplati dividende Mtel je odlučio  da isplati “samo”50% neto dobiti akcionarima i da  proda jedan dio telekomunikacione  strukture  koju je on preko povezanih pravnih lica kontrolisao (Sky Towers Infrastructure  d.o.o.  Banjaluka).

Početkom 2024. donjeta je i dividendna politika kojom je garantovana isplata 50% neto dobiti akcionarima, ali po isključenju vanrednih prihoda i obračunskih prihoda.

Ovako velike promjene, u relativno  kratkom vremenskom periodu,  vrlo povoljno su uticale na likvidnost Mtela omogućavajući da brže izmiruje dospjele  obaveze  i  da time još u većem obimu doprinese održavanju likvidnosti i ostalih privrednih subjekata koji sa njim posluju.

Tekući racio likvidnosti

(tekuća imovina/kratkoročne obaveze)

Izvor: Finansijski izvještaji Mtela a.d. Banjaluka i Investing.com. Primjedba:  Crvena linija označava  prosječan tekući racio likvidnost u telekomunikacionoj djelatnosti za drugi kvartal 2024.godine.

Tekuća imovina Mtela, koja obuhvata gotovinu,  potraživanja od kupaca i zalihe,  na kraju 2022.godine je bila 140 miliona KM i naspram nje je stajalo 407  miliona kratkoročnih sredstava,  a to daje (tekući) racio likvidnosti od 0,34,  ili drugačije  rečeno  kratkoročne  obaveze, koje  dospijevaju za godinu dana, bile su jednom trećinom pokrivene imovinom Mtela koji služi za njihovo izmirenje – plaćanje.

Nakon prodaje jednog djela imovine, dugoročnih ulaganja, likvidnost se krajem 2023.godine naglo poboljšala, prevazišla prosječnu  u telekomunikacionoj djelatnosti, a tekuća  imovina (421 milion KM) se gotovo izjednačila sa  kratkoročnim obavezama (457 miliona KM).

Posmatrajući  unazad, tekući racio likvidnosti od 0,92 u 2023.godini najviši je još  od 2018.godine kada se Mtel odlučio za akviziciju – pripajanje srodnih firmi, kao model rasta i razvoj.

U narednih pola godine, decembar  2023 – jun 2024. Mtel je smanjio kratkoročne obaveza za 150 miliona KM ili ravno za trećinu, a za nešto više (180 miliona KM) smanjena je tekuća imovina, pa je pokrivenost kratkoročnih obaveza sa tekućom imovinom oko 80% (jun 2024.godine), približno koliko iznosi i prosjek u drugom kvartalu 2024.godine za telekomunikacionu djelatnost.

Radikalan i finansijski nužan i neminovan zaokret u dividendnoj politici proizveo je  velike  promjene u cijenama akcija Mtela,  i zato i  velike gubitke i nezadovoljstvo među jednim djelom akcionara Mtela.

Ali dobavljači Mtela su zadovoljni. 

U prosjeku, u prvih šest mjeseci ove godine, obaveze prema  dobavljačima su izmirivane 100 dana ranije u poređenju sa prosiječnim trajanjem izmirenja obaveza prema dobavljačima tokom cijele  2023.godine.

Stoga, posmatrano iz ugla likvidnosti, sve promjene u poslovanju i poslovnoj politici Mtela  u  zadnjih godinu dana, a koje predstavljaju novi model poslovanja Mtela, danas imaju i ekonomsko i poslovno opravdanje.