Krediti u konvertibilnim markama, ali sa deviznom klauzulom – Kaemizacija

Ugovaranje devizne klauzule u ugovorima u kreditu  u domaćoj (nacionalnoj) valuti je karakteristika bankarskih sektora u mnogim državama.

I u Bosni  i Hercegovini, banke  imaju mnogo  kredita ugovorenih u konvertibilnim markama i isplaćenih u konvertibilnim markama, a koji imaju devinu klauzulu u eurima.

Prvenstveno zbog toga što su se bojale devalvacije (promjene fiksnog deviznog  kursa  1 EUR = 1,95 EUR)  banke su ugovarale vrijednost kredita u KM i u eurskoj protivvrijednosti, kako bi sačuvale  realnu  vrijednost potraživanja u KM  i u slučaju, novog, višeg kursa eura u odnosu na KM.

S obzirom da banke ugovaranjem devizne klauzule indirektno pokazuju da očekuju devalvaciju, pa su zato spremaju da pomnože (indeksiraju) kredit izražen u eurima  sa novim, višim, deviznim kursem EUR-KM, ovi krediti su nazvani i indeksirani krediti.

Neke zemlje, poput Srbije,  imaju ekonomske programe (mjere i instrumente) kojim nastoje da smanje indeksirane kredite,  između ostaloga i zato što oni podrivaju povjerenje u  domaću valutu, dinar.

Taj program se zove program dinarizacije i on se odnosi ne samo na kredite, već i na depozite.

U Srbiji se i sa svakom promjenom  (depresijacijom dinara u odnosu na evro)  korisnici kredita suočavaju  sa promjenjenim – većim  iznosom dinarske rate kredita, pa je i to jedan  od razloga zbog kojeg Srbija  želi što manje ovih krediti.

Bosna nikada nije imala nikakakav  program  smanjenja indeksiranih kredita, ali višegodišnji trend pada ovih kredita, od 2008.godine, je očigledan.

Postojali su periodi nepromjenjenog udjela indeksiranih kredita (krugovi na  grafikonu) i oni su najčešće vezani za krizne  situacije, poput krize javnog  duga u eurozoni (2011 – 2015)  i prve godine pandemije korone (2020).

Od 2021.godine indeksirani krediti opadaju brže nego ikad,  a to veliko poboljšanje u bilansima banaka je prošlo potpuno nezapažano.

Udjel kredita  u konvertibilnim  markama sa deviznom klauzulom

u ukupnim kreditima bosanskih banaka, u  %

(decembar 2008 – oktobar 2024)

Vppn

Izvor: www.cbbh.ba (Bife.ba)

Udjel indeksiranih kredita je bio iznad 70% (2008.godina), uči  prve godine pandemije pao je na 60%, tokom pandemije se održavao na nivou  od 50%, a u oktobru 2024.godine on je 30%.

Neko sa izraženim svjetlim pogledom na bosansku ekonomiju bi ovu promjenu pripisao rastu povjerenja u bosansku ekonomiju i valutu,  ali ne bi  mogao ni jakim ni slabim dokazima pokazati uzroke rasta povjerenja.

Jedan širi pogled   na bosanski bankarski sektor uzroke pada indeksiranih kredita  vidi u činjenici da se u posljednih nekoliko godina indeksirani krediti tretiraju kao  defakto devizni kredita koji kada se stave u odnos sa deviznim obavezama banaka formiraju nešto što se zove neto devizna aktiva.

Ako je ova razlika dovoljno pozitivna, a često jeste, entitetske agencije zahtjevaju od banaka  da imaju  dodatni kapital, zbog ne daj Bože “rizika” kojem se banke  izlažu ako KM devalvira u odnosu na  euro.

Pošto banke žele da rade sa što manje kapitala tj.  sopstvenih sredstava, a što više tuđeg novca (depoziti i štednja) neke banke  smanjuju indeksirane kredite izbjegavajuću ugovaranje devizne klauzule.

Nije svejedno koji  od ova dva razloga (ili neki treći?) doprinosi relativnom padu indeksiranih kredita.

Ako je to regulacija poslovanja banaka od strane agencija za bankarstvo onda je to znak velike efikasnosti ovih agencija u smanjenju indeksiranih kredita, pod pretpostavkom da im je to cilj.

Ako je relativni pad indeksiranih kredita posljedica rasta  povjerenja u KM i smanjenja straha banaka od devalvacije KM to je vrlo pozitivna pojava za ekonomiju čije se stanovništvo smanjuje i koja funkcioniše u stanju  stalnih unutrašnjih i međunarodnih napetosti i neizvjesnosti.

S obzirom da  BiH nema, po uzoru na Srbiju,  formalni program “kaemizacije” na pitanje  zašto indeksirani krediti padaju tačan odgovor mogu dati samo banke koje  posluju u BiH.