Zainteresovanost za veličinu i dinamiku dividende proizilazi iz nastajanja investitora da prinos koji imaju od ulaganja u akcije uporede sa prinosom na obveznice.
Akcije su finansijski instrumenti sa promjenljivim, varijabilnim, prinosom, a obveznice su finansijski instrument sa fiksnim prinosom.
Dividenda su u uporednoj analizi posmatra sa četiri aspekta.
Prvi aspekt analize dividende je prinos od dividende koji se izračunava kao odnos između apsolutne vrijednosti dividende i cijene akcije na posljednji dan trgovanja u kojem se ostvaruje pravo na dividendu.
Ex-dividend date je dan kada akcije više ne nose pravo na dividendu – ako investitor želi prisvojiti dividendu, morate kupiti akcije najkasnije jedan dan prije ex-dividend datuma.
Sljedeći aspekt analize dividendne politike je petogodišnji prosjek dividende (dividend Yield 5 Year Avg), koji se želi istaći i iskazati stepen stabilnosti u isplati dividende kroz njeno uprosječavanje u jednom petogodišnjem periodu po uzoru na isplatu kupona (kamate) kod petogodišnjih obveznica.
Pored relativne vrijednosti dividende koja se dobija stavljanjem u odnos apsolutnog iznosa dividende i cijene akcije smjer kretanja dividende, njena stopa promjene (Dividend Growth Rate), takođe je informacija od velike važnosti za investitore.
I na kraju, racio isplate dividende (pay out ratio) daje informaciju koliki dio neto profita prisvajaju akcionari, unaprjeđujući time, u manjoj ili većoj mjeri u odnosu na neto profit, svoj materijalni i svojinski status.
Za ovaj tekst smo odabrali poređenje u zadnjem objavljenom prinosu od dividende za njemački, austrijski i srpski telekom do kojih smo mogli doći.
Zadnji prinos od dividende u akcionarskim društvima iz telekomunikacionog sektora
Izvor: www.blberza.com i www.investing.com.
Ubjedljivo najveći prinos od dividende ima Mtel a.d. Banjaluka, veći i od prosjeka u telekomunikacionoj djelatnosti.
Mtel je isplatu zadnje dividende (0,0671 KM) započeo 19.jula 2024.godine, kao datum početka trgovanja bez prava na dividendu odabran je 9.juli (ex dividend date), a 8.jula cijena akcije je bila 1,19 KM, što daje prinos od dividende od 5,63% (0,0671/1,19).
Na sajtu Banjalučke berze stoji da je prinos od dividende Mtela 5,73%, što je približno prinosu koji smo mi dobili vodeći se logikom izračunavanja prinosa na akcije koji bi se mogao usporediti sa ulaganjima u obveznice.
Međutim, primjetimo ono što prvo pada u oči, a to je da je investitor koji je kupio akcije Mtela 8.jula s obzirom da je isplata dividende započela 19.jula za 11 dana, a ne za godinu dana, zaradio 5,63%.
Na kupon, kamatu, od obveznice se čeka obično godinu dana, a obračun isplate kamate može biti i učestaliji, s tim da se kamatna stopa uvijek određuje na godišnjem nivou.
Ukupni prinos od ulaganja u akcije, kao i ukupan prinos od ulaganja u obveznice, bi trebao u sebe inkorporirati i kapitalne gubitke i kapitalne dobitke tj. razliku između cijene na početku i na kraju godine, uzimajući u obzir i isplaćenu dividendu (kupon) u toj godini, čime se postiže viši stepen uporedivosti ulaganja u akcije i obveznice, i iz toga razloga analiza dividendne politike će biti nastavljena.
PORICANJE ODGOVORNOSTI
Analize finansijskog tržišta i,ili pojedinačnih hartija od vrijednosti (akcija, trezorskih zapisa, obveznica) na Bife.ba, ne predstavljaju na bilo koji način prijedlog za kupovinu ili prodaju hartija od vrijednosti. Analize ove vrste su samo lični stavovi autora, a ne investiciono savjetovanje ili privatno bankarstvo.