Depoziti u federalnim bankama – Po zaslugama

Kao što u svakoj  proizvodnoj privrednoj djelatnosti postoje  neka sirovina čijom se obradom u procesu  proizvodnje dobijaju poluproizvodi i finalni, gotovi, proizvodi, isto tako i u uslužnim  djelatnostima, čiji proizvodi nemaju  dimenziju, postoji ulaz “u proizvodnju”,  “proizvodni proces” i izlaz ” iz proizvodnje”.

Bankarski kredit je “vidljivi” i glavni proizvod bankarske djelatnosti, koji stvar najveći dio ukupnih prihoda bankarskog sektora i u 2024.godini banke u Federaciji BiH su po ovome osnovu obračunale prihoda od kamata i  sličnih prihoda u vrijednosti  od milijardu KM, ili preciznije  1,035 milijarde KM.

Drugi po veličini  prihodi banka su prihodi od naknada i provizije  koje banke naplaćuju-obračunavaju tokom odabravanja kredita, trajanja ugovora o kreditu, izdavanja garancija i u poslovima unutrašnjeg i deviznog platnog prometa, te u  ostalim bankarskim poslovima.

Ovi prihodi, vezani za glavne bankarske proizvode, uopšte nisu zanemarivi, naprotiv, oni su u prošloj godini dostigli skoro 60%  ukupnih prihod  po osnovu kamate, te su banke po tome osnovu zaradile ili oprihodovale  591 milion KM, ili skoro šesto miliona KM.

Banke sa sjedištem u Federaciji BiH su na kraju 2024.godine iskazale neto dobit od 600 miliona KM,  baš  onoliko koliko su zaradile na naknadama i provizijama, a ta dobit stavljena u odnos sa aktivom i diničkim kapitalom daje povrat-prinos od 1,97% i 15,4%.

Ove brojke su izuzetno visoke, posebno povrat na aktivu od 1,97% (neto dobit/aktiva),  koji je među najvećim u zadnjih više od 20  godina, a  i akcionari banaka mogu biti prezadovoljni što su za godinu dana  na svakih 100 uloženih konvertibilnih maraka zaradili  15,4  konvertibilne marke.

Akcionar koji je početkom prošle godine kupio akcije  banke po  knjigovodstvenoj vrijednosti  će u narednih  sedam  godina povratiti sav uloženi novac (100/15,4 = 7),  ako banke nastave poslovati ovako profitabilno.

Pitanje, “kome pripadaju  zasluge  za  ovakav sjajan poslovni rezultat banaka”  bi se  moglo učiniti nepotrebnim s obzirom da je na čelu svake bankarske organizacije uprava banke  i  da pored srednjeg i nižeg rukovodstva svaka banka ima na desetine ili stotine zaposlenih,  koji svi zajedno svakodnevno kreiraju proizvode  i usluge stvarajući prihod i na kraju pozitivan poslovni rezultata.

Na početku ovoga teksta  smo ukazali na analogiju u proizvodnim  procesima proizvodnog i uslužnog sektora  u koji spadaju  i  banke, jer one takođe za dobijanje glavnog proizvoda moraju imati sirovinu, tj. “ulaz u  proizvodni  proces”.

Sirovina bankarima za proizvodnju kredita su depoziti, čija  struktura otkriva vrlo zanimljiv  sastav sirovinske osnove, ili baze, bankarskog poslovanja.

Struktura  depozita u bankama sa  sjedištem  u Federaciji Bosne i  Hercegovine 

Juik

Izvor:  Agencija za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine.

Bosanskom državom, entitetima, kantonima i Distrihtom Brčko upravljaju mnoge vlade koje sve zajedne uopšte ne čine veliki dio ukupne sirovinske osnove  bankarskog sektora, jer drže manje od 13% ukupnih depozita banaka.

Njihova moć u društvenim  i   ekonomskim procesima je neproporcionalna relativnoj snazi njihovih depozita, ali zato preko kreiranja budžeta i   javne potrošnje utiču na stvaranje depozita drugih sektora.

Ni javna  preduzeća, koja imaju i javnu i socijalnu funkciju, nisu,  prema  depozitima sa kojima raspolažu suviše bitan stavka u procesu proizvodnje kredita.

Njihov udjel u ukupnim depozitima je samo 7%,  ali zato  privatni  dio privrede  drži  skoro 25%  od svih depozita, a  ovaj debalans  je razumljiva poslijedica višedecenijske privatizacije, prodaje i izlaska sa tržišta (stečaja) velikog djela  državnog sektora privrede.

Međutim, tek kada se ova tri sektora saberu (vlada, javna i privatna preduzeća) i to tek onda kada im se pridruže ostali manjinski djelovi ekonomskog sistema, tek onda oni su ravnopravni sa fizičkim licima   koji,  u različitim oblicima, finansiraju poslovanje banaka i  omogućavaju proizvodnju bankarskih kredita.

Na stanovnike  koji imaju depozite i transakcione račune u bankama sa sjedištem u  Federaciji odnosi se  50% svih depozita sa kojima banke raspolažu, i pomoću kojih banke finansiraju proizvodnju  kredita i ostalih bankarskih poslova i  proizvoda.

Da nije depozita,  među kojima su na prvom mjestu depoziti, sredstva, ili imovina fizičkih lica,  banke  ne bi imale iz čega davati kredite,  i  morale bi se osloniti na kapital svojih akcionara,  prikupljanje sredstava  pomoću emisije  obveznica,  ili uzimanje kredita i sredstava iz inostranstva.

Ako ćemo po zaslugama pojedinačno najvažniju ulogu u stvaranju  bankarskih profita ima sektor stanovništva, jer je on glavni  finansijer  banaka,  koje  sa njegovim novcem posluju i stvaraju poslovni rezultat, a on je ove godine bio među najvišim.

Da li se i kako banke trebaju odužiti svojim zaslužnim poslovnim partnerima?