Promet akcijama na Banjalučkoj berzi – Podcjenjivanje ljudske prirode

Jedan manji broj investitora i  ekonomista su vrlo  skeptični, ili u najmanju ruku pretežno  ravnodušni, prema perspektivama trgovine akcijama, ali podaci o ovome tržištu ne govore baš ubjedljivo u prilog takvom stavu.

Juče, 27.februara, su na  Banjalučkoj berzi  prometovane akcije pet emitenata,  Krajina petrola (KRPT-R-A), Elektrokrajine (EKBL-R-A), Telekoma  (TLKM-R-A), Prvog penzionerskog  mikrokreditnog društva (PPMK-R-A)  Boksita (BOKS-R-A) sa ukupnim  prometom od samo 67 hiljada KM, podstičući skepticizam  u pogledu budućeg razvoja ovoga dijela  finansijskog tržišta koji je po našem  mišljenju neopravdan, ako se razvoj ovoga tržišta posmatra u jednom  dužem vremenskom periodu.

U zadnjih  11 godina tržište akcija na Banjalučkoj  berzi  bilo je u najvećoj  krizi  tokom  2016. i  2017.godine kada je   promet na ovome tržišu čini svega oko 10% ukupnog prometa, a slična situacija se ponovila i  pri kraju posmatranog perioda.

U prvoj godini pandemije korone (2020), a pogotovo u drugoj godini  pandemije, promet akcijama su bili,  apsolutno posmatrano visoki, a u 2021.godini čak i relativno najviši,  osvjetljavajući vrlo dobro obrazac investiranja u kojem  se čeka pad tržišta – cijena da bi se kroz kupovinu po niskoj cijeni zauzela dobra pozicija na  tržištu.

Korona je donjela priliku investitorima, koji se nisu uplašili, da kupe, prethodno precijenjene akcije,  vrlo jeftino.

Velika otpornost ovoga tržišta na ekspanziju obveznica  i trezorskih zapisa Republike Srpske  proizrokovano je baš promjenljivom prirodom tržišta akcija – periodima naglog pada i povremenog  ekstemnog rasta cijena akcija, pojavom koja nije uopšte toliko izražena  karakteristika tržišta obveznica, barem ne u Bosni i Hercegovini.

U cijeloj  2024.godini godini prometovan je do sada najveći iznos akcija u zadnjih 11 godina, 116 miliona KM,  ali rast prometa nije  praćen velikim relativnim rastom ovog tržišta jer je Republika Srpska emitovala  veliku vrijednost obveznica i trezorskih  zapisa na Banjalučkoj berzi, postavivši  udjel  trgovine akcijama u ukupnoj trgovini na oko 16%, što je ipak rast  u odnosu na dvije prethodne godine.

Promet na Banjalučkoj berzi i udjel trgovine akcijama u ukupnoj trgovini 

Poiu

Izvor: www.blberza.com.

Obveznice i trezorski zapisi  su finansijski  instrumenti sa fiksnim prinosom koji su investitorima tokom skoro cijele 2023.godine i 2024.godine davali prinos od 4%  (trezorski zapisi Republike Srpske), odnosno 6%  (obveznice Republike Srpske),  manje (2023) odnosno više (2024) nego što su, u prosjeku, mogli zaraditi na tržištu akcija.

Investititor koji je uložio novac u sve akcije iz Berzanskog indeksa  Republike Srpske  (BIRS) u omjeru u kojem one ulaze u njegov sastav mogao je računati  u nekim  godinama na dvocifrene prinose,  ali u prosjeku njegova  zarada je na godišnjem nivou bila oko 2 %  (2013 – 2024) ako se odlučio da ne prodaje akcije  kupljene na početku 2013.godine.

Pasivna investiciona strategija, kupovina obveznica i trezorskih zapisa, nije bila bolja u  2021, 2022, i tokom 2023.godine,  kada je  rast BIRS-a bio izuzetno visok, a u 2022.godini čak 26%.

Godišnje se u prosjeku na Banjalučkoj berzi prometuje 88 miliona KM akcije i na tu  vrstu trgovine se  odnosi, opet u prosjeku, 16% ukupnog prometa.

Ta količina prometa,  posmatrano apsolutno ili relativno, uopšte nije niska s obzirom na stalnu unutrašnju i vanjsku neizvjesnost i nesigurnost.

Na tržištu, u kontekstu vekih postojećih i očekivanih promjena u cijenama  roba i usluga  privrednih preduzeća, postoji mnoštvo jeftinih akcija – onaj ko ne želi da traga za potencijalno velikom zaradom pronalazeći i investirajući u ove  akcije može pasivno investirati u obveznice i trezorske zapise Republike Srpske.

Uoči pandemije korene u 2019.godine  vrijednost svih akcija u BIRS-u je povećana za 9%, a  poslije pada u prvoj godini pandemije, u naredne tri godine cijene akcija su snažno rasle.

U 2024.godini tržišna kapitalizacija firmi iz BIRS-a smanjena je za  5,3%  i na tržištu akcija ponovo postoje dobre prilike za dobru kupovinu?

Žilavost, istrajnost i nepokolebljivost tržišta akcija proizilazi iz ljudske-investitorove prirode lovca, koji u stalnoj potrazi za plijenom ima unutrašnji poriv i potrebu da pronalazi i kupuje podcijenjene akcije i uočava i prodaje precijenjene akcije.

Podcjenjivanje trgovine akcijama na Banjalučkoj berzi predstavlja podcijenjivanje same ljudske prirode.

PORICANJE ODGOVORNOSTI

Analize finansijskog tržišta i,ili pojedinačnih hartija od vrijednosti (akcija, trezorskih zapisa, obveznica) na Bife.ba, ne predstavljaju na bilo koji način prijedlog za kupovinu ili prodaju hartija od vrijednosti. Analize ove vrste su samo lični stavovi autora, a ne investiciono savjetovanje ili privatno bankarstvo.