Danas, 14.avgusta u 14.30 h, biće objavljeni podaci о inflaciji u SAD u julu, a od objavljenog podatka zavisi u kome pravcu će se kretati američka ekonomija (ali i veliki dio svjetske, ekonomije).
Podaci o inflaciji ( indeks potrošačkih cijena, consumer price index, CPI) imaju veliki potencijal da odrede smjer kretanja američkog tržišta akcija, pa čak i da utiču na velike promjene u kretanju berzanskih indeksa na ovome tržištu.
Danas na tržište stiže informacija o godišnjoj i mjesečnoj promjeni ukupne inflacije (eng.headline inflation), kao i informacija o stopama inflacije iz koje su isključene cijene hrane i energenata (osnovna inflacija, eng. core inflation).
Američko tržište očekuje mjesečnu promjenu ukupnu inflaciju od 0,2% na mjesečnom nivou (jul 2024. u odnosu na jun 2024), odnosno 3% na godišnjem nivou (očekivanja za osnovnu inflaciju su 0,2% i 3,2%).
Svaka druga ostvarena stopa inflacije će biti doživljena kao neočekivana, a u ekonomiji svaki neočekivani događaj predstavlja, pozitivan, ili negativan, šok za tržište.
Ako ukupna inflacija bude na nivou očekivane (0,2% na mjesečnom, odnosno 3% na godišnjem nivou), ili ispod nje, to će predstavljati jedno veliko olakšanje za tržište i povod za njegov rast, jer će porasti vjerovatnoća da će Federalne Rezerve (FED, američka centralna banka) na sljedećem sastanku (18.septembar) smanjiti kamatne stope (zbog ocjene da se ukupna inflacija kreće prema inflaciji od 2% koja je cilj monetarne politike FED-a).
Američki indeks tržišta akcija S&P 500 (u poenima) i inflacija na godišnjem nivou (u %)
Izvor: FED i yahoo.com.
Svako smanjenje kamatnih stopa FED-a pojeftinjuje kredite, podstiče potrošnju, povećava BDP i profite preduzeća, te tako stvara osnov za rast cijena pojedinačnih akcija i cijelog tržišta akcija.
Suprotno ovome, ako inflacija bude bitno više od očekivane smanjuje se vjerovatnoća da će FED smanjiti kamatne stope i povećava vjerovatnoća i recesije i smanjenja ekonomskog rasta, sa negativnim posljedicama na rentabilnost akcionarskih društava i cijelo tržište akcija.
Tržište očekuje da će FED-ov kamatna stopa (5,25% – 5%), koja je na najvišem nivou u zadnje 23 godine, u septembru biti smanjena, ali ono isto tako očekuju inflaciju od 0,2%.
Međutim, Banka Amerike (Bank of America, BoA) je prognozirala da inflacija u julu neće biti na nivou očekivane (0,2%), a ni ispod nje, te da bi njeno objavljivanje moglо pokrenuti proces rasprodaje (sell off) na američkom tržištu akcija?
BoA je prognozirala da će ukupna mjesečna inflacija u julu biti 0,25%, a osnovna inflacija 0,22%, te ukazala na dodatne negativne efekte visoke inflacije na američki dolar i međunarodnu trgovinu, pored potencijalne rasprodaje akcija i velikog smanjenja berzanskih indeksa prouzrokovanim neočekivano visokom inflacijom.
Ako bi FED u septembru zadržao kamatnu stopu u rasponu od 5,25% do 5,5% to bi se odrazilo na momentalno jačanje dolara i slabljenje eura (američki dolar jača, uz povremene padove, u odnosu na euro (i japanski jen) od decembra prošle godine).
S obzirom da se cijena sirove nafte izražava u dolarima uvozna cijena sirove nafte i naftnih derivata izražena u evrima bi porasla i u Hrvatskoj, ali i u Bosni i Hercegovini, pošto je devizni kurs eura i KM fiksan.
Uvozna cijena sirove nafte i naftnih derivata bi, kratkoročno, porasla i u Srbiji, pošto je i srpski dinar defakto fiksan u odnosu na euro.
Podatak o američkoj inflaciji, utičući na visinu kamatnih stopa FED-a i vrijednost američkog dolara, određuje smjer kretanja američkog tržišta akcija i američke ekonomije.
Posljedice američke inflacije se ne osjećaju samo u Sjevernoj Americi, ili samo na američkom tržištu akcija; one su širokorasprostranjene i raznovrsne.