Deficit tekućeg računa platnog bilansa – Vječno finansiranje?

Kao i  sve u Jugoslaviji i jugoslovenski pogledi na  ekonomiju bili su dugo vremena  između  Istoku i Zapadu, da bi se uvođenjem, davno zaboravljenog,  radničkog samoupravljanja, sistem usmjerio ka  radikalnom, i nikada ponovljenom eksperimentu.

Naravno postojali su ekonomski principi, na  nivou aksioma (stvari koje su očigledne i koje ne treba dokazivati), koji nisu dovođeni u pitanje ni istočno ni južno od Jugoslavije, pa očekivano ni u Jugoslaviji.

Prije nego što pređemo  na  objašnjenje jednog od tih  aksioma, ukratko ćemo se podsjetiti šta to bješe stanje tekućeg računa platnog  bilansa i zašto je to uopšte bitno za ekonomski sistem.

Svaka država  s jedne strane izvozi robe i  usluge, a  sa druge uvozi robe i usluge.

Pored toga, devize u državu stiži i odlaze po osnovu  stranih penzija, radničkih doznaka i donacija i drugih oblika transfera.

Sve pobrojane  transakcije zahtjevaju ili plaćanje inostranstvu,  ili uplate iz inostranstva, a to vodi formiranju bilansa plaćanja sa inostranstvom, ili  platnog bilansa.

Kada se saberu robni bilans (izvoz roba minus uvoz roba), bilans usluga (izvoz usluga – uvoz usluga) i kada se na to dodaju , u neto iznosu, strane penzije, radničke doznake i drugi transferi  dobije se tekući račun platnog bilansa. 

Pojednostavljeno, stanje tekućeg računa platnog  bilansa se dobije kada se sve uplate iz inostranstava (po osnovu prethodno pobrojanih transakcija) oduzmu od svih isplata prema inostranstvu.

Ako je ova razlika negativna zemlje imaju deficit, u suprotnom radi se o suficitu tekućeg računa.

Sem Slovenije i Hrvatske, sve zemlje bivše Jugoslavije imaju ili dugotrajni ili visoki deficit (stanja) tekućeg računa ili i jedno i drugo.

Deficita tekućeg računa, u % od bruto domaćeg proizvoda 

(2001 – 2029)

Izvor: MMF. Od 2024.godine procjena.

Dva načina upravljanja stanjem, čitaj deficitom, tekućeg računa  platnog bilansa bio je prvi od prethodno pomenutih aksioma.

Deficit tekućeg računa  platnog bilansa se može ili  finansirati, ili prilagođavati.

Prilagođavanje podrazumijeva promjenu deviznog kursa, tj. devalvaciju ili depresijaciju koja poskupljuje uvoz i  daje više domaće valute izvoznicima (devalvacija i depresijacija su ogromno polje za  raspravu, sa puno Scila i Haribdi).

Finansiranje deficita  tekućeg računa  platnog bilansa se vrši uvozom kapitala, kroz portfolio i direktne,  te ostale oblike stranih investicija.

Kad država proda kapital u  državnoj firmi stranom licu  to predstavlja  direktnu investiciju.

Kada stranac kupi  u nekoj firmi manjinski udjel to je portfolio investicija.

Rupa u tekućem računu platnog bilansa  se mora popuniti  finansiranjem iz inostranstva.

Nigdje u ekonomskoj  teoriji ne stoji, nigde nije zapisano, da se finansiranje  deficita tekućeg računa može vršiti vječno, to je drugi aksiom.

Međutim, u praksi vječno finansiranje deficita tekućeg računa je na  djelu  i u  Srbiji (način upravljanja deficitom platnog bilansa u Srbiji zaslužuje više tekstova) i u Bosni i Crnoj Gori, i u Makedoniji i  time je drugi  aksiom iz ove priče je prekršen.

Kad zemlja ima deficit tekućeg računa ona uvozi više  roba i usluga nego što izvozi, a taj neto uvoz se mora platiti trajnom predajom novca drugoj strani – inostranstvu.

Svaki  višak plaćanja inostranstvu stvara i čuva  radna mjesta u inostranstvu,  a poništava radna mesta u zemlji koja ima deficit tekućeg računa.

Ako su na policima trgovačkih lanaca proizvodi iz inostranstva onda je to najvećim djelom prihod strane, a ne domaće, industrije (domaća maloprodaja uzima trgovačku maržu, a država porez na promet).

Novac iz velikog dijela bivše Jugoslavije, nastao u trgovini,  se kreće prema inostranstvu, a za tim novcem se kreću i ljudi i radnici iz ovih zemalja.

Ovo je pojednostavljen način objašnjenja uzroka seobe radne snage iz četiri  zemlje bivše Jugoslavije  u Austriju, Njemačku, Sloveniju i Švajcarsku (ove zemlje imaju suficit tekućeg računa platnog bilansa).

Nemogućnost vječnog finansiranja salda tekućeg  računa, drugi aksiom iz ovoga teksta, je prekršen.

Kršenje aksioma uvijek ima negativne posljedice, često  i  višestruko negativne.