Sve dođe i prođe, i ono što je prošlo prestaje biti tema u javnim raspravama, a upravo tako nešto se dešava sa svjetskom cijenom sirove nafte.
Par mjeseci nakon početka rata u Ukrajini sirova nafta marke Brent se prodavala po cijeni od oko 130 dolara po barelu, a sada je njena cijena ravno 40% niža (u odnosu na cijenu od 2.avgusta 2024).
Tržišni položaj svih velikih potrošača nafte i naftnih derivata se uveliko popravio, pošto se u strukuri cijene koštanja njihovih roba i usluga udjel ovih sirovina skoro pa prepolovio.
Kako je osnovica za obračun smanjena, smanjeni je i jedan značajan dio javnih prihoda koji nastaje po osnovu uvoza i prometa nafte i naftnih derivata, pa je država nominalno na gubitku.
Niža cijena ovoga energent smiruje inflaciju i sprječava dalje smanjenje realne kupovne moći potrošača.
Cijena sirove nafte (na osnovu ugovora za buduću isporuku) ima tendenciju pada od avgusta 2022.godine, pune dvije godine, i kao što je rastu došao kraj tako i padu može i mora doći kraj.
Prije potencijalnog preokret trenda, cijena sirove nafte će testirati tržišne snage koje se protive njenom daljem padu.
Na osnovu kretanja cijena od juna 2021.godiine tržište se sprema da pruži otpor daljem padu cijena formirajući tri linije odbrane, ili tri nivoa podrške.
Cijena fučers ugovora za barel nafte marke Brent, u američkim dolarima(LCOK4)
(4.1.2021 – 2.8.2024)
Izvor: Investing.com.
Prva linije odbrane prodoru-padu cijene će biti formirana pri cijeni od oko 72 USD (vidjeti grafikon), jer od decembra 2021.godine cijena nije pala ispod toga nivoa.
Ako se probije ova linija odbrane zainteresovane strane (prije svega zemlje proizvođači nafte) na osnovu istorijskih podataka vide da će tržište pruža podršku njihovim interesima na oko 69 USD i 65 USD po barelu.
U svojoj zadnjoj fazi promjena cijena sirove nafte je u padu od polovine jula ove godine i do početka avgusta je snižena za oko 10 dolara na 76,8 USD (2.avgust 2024).
U sljedećem tekstu na ovu temu analiziraćemo faktore koji djeluju na rast i na pad cijena sirove nafte.