Železno doba u razvoju evropske civilizacije je prema nekim arheološkim nalazima trajalo od 850. godine pre Hrista pa do početka prvog veka nove ere.
Železno doba je završeno pre dve hiljade godina, ali železo i dalje igra nezamenjivu ulogu u privrednom životu svih društava.
Od železa se pravi čelik, a od čelika se proizvode i u čelik ulazi većina proizvoda bez kojih su savremena ekonomija i moderno društvo nezamislivi.
Ubedljivo najveći potrošač čelika je niskogradnja i visokogradnja.
Stalni razvoj gradova i putne infrastrukture, podstaknut rastom svetske populacije i povećanjem stepena urbanizacije, guta oko trećinu godišnje proizvodnje čelika.
Na drugom mestu po potrošnji čelika je automobilska industrija i proizvodnja ostale samohodne opreme (eng. automotive).
Ove dve delatnosti su u 2022.godini apsorbovale 54% proizvodnje čelika.
Oko 40% ukupne proizvodnje čelike raspoređeno je približno jednako na mehanički inženjering, proizvode od metala i proizvodnju metalnih cevi.
Potrošnja čelika po delatnostima u 2022.godini, u %
Izvor: European steel in figures 2023.
Železna ruda je nejednako raspoređena po zemljama i kontinentima, a još neujednačenija je prerada železa radi proizvodnje čelika.
Najveće zalihe železne rude su u Australiji, Brazilu i Rusiji, a kontinent sa najvećom eksploatacijom železne rude je Evropa.
Ali ni Evropa ni ostale pobrojane zemlje nisu najveći proizvođači čelika.
Više od pola svetske proizvodnje čelika smešteno je u Kinu, Indiju i Japan tj. u Aziji.
Kina je u 2022. proizvela 53% od ukupne svetske proizvodnje čelika, a Indija 6,6%,
Japan, zemlja gotovo bez sirovina, na vulkanskom tlu i u okruženju okeana proizvodi 4,7% svetskog čelika, skoro isto kao i SAD.
Severna Amerika proizvodi 6%, a Evropa 14% čelika.
Populacijski vrlo blizu Kini, ceo jedan kontinent, Afrika, proizvodi samo 1% svetskog čelika.
Kineska ekonomska moć proizilazi iz masovne prerade železa u čelika, ukupno 1.017 miliona metričkih tona u 2022.godini.
Proizvodnja čelika u zemlji, i njen trend, dobar je pokazatelj smera u kojem se kreće ekonomski sistem.
Najveći izvoznik čelika je Kina (68,1 miliona metričkih tona), a najveći uvoznici čelika su SAD i Nemačka.
Ove dve zemlje su u 2022.godini uvezle 29 miliona metričkih tona čelika, odnosno 21 milion metričkih tona čelika.
Između zapadnog i istočnog dela zemljine kugle (ova podela je naravno uslovna) se preko trgovine čelikom (i ne samo preko njega) uspostavlja ekonomska međuzavisnost, a ne seoba ekonomske moći u Kinu.
Kina dobijenim devizama kupuje obveznice nemačke i američke države i novac se ponovo vraća u njihove ekonomske sisteme i koristi u unutrašnjoj i spoljnoj trgovini.
Uvođenje sankcija Kini, i uzvratne sankcije Kine prema Americi, (sutra i prema EU) ukidaju dostignuti stepen ekonomske međuzavisnosti koji je teško ili nemoguće obnoviti sa drugim ekonomskim partnerima, ili grupom ekonomskih partnera.
Prema strukturi deviznih rezervi iz 2014.godine, oko polovine od ukupno 3,2 hiljade milijardi dolara kineskih deviznih rezervi u 2023.godine, bi trebalo da se nalazi u američkim dolarima.