Nafta, cene i sankcije – Suviše bitan resurs?

U jednoj od prethodnih objava, iz  novembra prošle godine, analizirali smo efekte ograničenja cene ruske uralske nafte (60 dolara po barelu) koje su uvele zemlje grupe G7.

Da  li podaci sa početka  ove godine (videti grafikon) potvrđuju našu tada iznetu tezu da je  nafta suviše bitan resurs da bi njena cena mogla biti ograničena, čak i  od grupe ekonomski najrazvijenijih zemalja na svetu?

Smatramo da približavanje cene ruske, uralske, nafte  i  cene nafte marke Brentu u poslednjih par meseci ne bi trebalo posmatrati samo u kontekstu efikasnog prevazilaženja sankcija od strane Rusije i  otvaranja novih tržišta za uralsku naftu.

Cena barela nafte u američkim dolarima

januar 2022 – april 2024.

Izvor: www.investing.com

Proizvodnja sirove nafte i naftnih derivata se u Rusiji odvija u otežanim, ratnim,  uslovima.

Napadi na ruske rafinerije, i razaranje ovih proizvodnih kapaciteta, smanjuju ponudu naftnih  derivata na ruskom, a  i na svetskom tržištu.

Za proizvodnju iste količine  naftnih  derivata sada je u Rusiji potrebno više uralske nafte, pošto se jedan dio ovoga  resursa uništava u ratnim  dejstvima.

Razlog smanjenja ponude ruske  uralske nafte, što uz postojeću tražnju  povećava njenu cenu, su i povećane isporuke  nafte i naftnih  derivata ruskoj vojsci u ratu koji je ušao u treću godinu.

U  uslovima ratne ekonomije regulacija cena potiskuje slobodno fomiranje cena putem delovanja ponude i tražnje,  a antinflatorna politika (borba protiv inflacije) je jedan od  glavnih zadataka ruske vlade.

U septembru prošle godine Rusija je zabranila izvoz pojedinih vrsta naftnih goriva, stvarajući nervozu  na svetskom tržištu i pojačanu tražnju za sirovom, uralskom, naftom radi njene prerade  i proizvodnje dodatne količine naftnih derivata za koje je svetsko tržište ostalo uskraćeno.

Pre par dana ova zabrana izvoza je suspendovna do 30 juna, ali će ponovo stupiti na snagu u periodu od 1.jula do 31.avgusta.

Zalihe nafte i naftnih derivata u Rusiji su tokom zabrane izvoza porasle, ali isto tako je porasla i inflacija.

U martu su potrošačke  cene u Rusiji  za 7,7% više nego godinu dana pre, a od početka sukoba (kraj februara  2022)   do kraja marta ove godine potrošačke  cene u Rusiju su više za 30%.

Odstupanje  uralske nafte za samo 10% u  odnosu na  naftu marke Brent u zadnja četri meseca 2024. ne predstavlja ruski uspeh u  borbi protiv ograničavanja cene uralske nafte i pored toga  što je cena iznad maksimalnih 60 dolara po barelu.

Ruska  ratna ekonomija i  ograničavanje ponude ruske nafte i naftnih derivata  izvan Rusije utiče  na približavanje cena uralske nafte i cene nafte marke Brent.