Zelena ekonomija u proizvodnji električne energije – Očigledni napredak

Cilj zelene ekonomije (green economy) je ostvarivanje ekonomskog rast i privrednog razvoj na način koji smanjuje ekološke rizike i degradaciju  čovjekove okoline, te vodi računa o očuvanju prirodnih resursa.

Koncept zelene ekonomije se u energetskom sektoru provodi povećanjem proizvodnje električne  energije na bazi obnovljivih izvora energije.

Pod obnovljivim izvorima energije smatraju se na  prvom mjestu energija Sunca i  energija  vjetra (pored hidroenergije) čiju “proizvodnju” obezbjeđuje sama priroda, a tu energiju nije moguće potrošiti na način na koji se troši ugalj  u tehnološkom procesu  dobijanja električne energije u termoelektranama.

Provođenje koncepta zelene ekonomije u energetskom sektoru podrazumjeva prije svega smanjenje upotrebe uglja za dobijenje električne energije, što  je jednako smanjenju uloge termoelektrana u energetskom sistemu zemlje.

U prosjeku, od januara 2017.godine do septembra 2024.godine obnovljivi izvor energije,  voda, je u ukupnoj  proizvodnji električne energije učestvovala  sa jednom trećinom (33,4%), preko transformacije toplotne  energije uglja u električnu energiju  dobijalo se 64,3%  električne  energije, a ostatak električne energije  se proizvodi u solarnim i vjetroelektranama.

Struktura proizvodnje električne energije u Bosni i Hercegovini

(1/2017 – 9/2024)

Kqop

Izvor: Agencija za  statistiku Bosne i Hercegovine.

Ako se  posmatra samo 2023.godina (2024.godina sa aspekta raspoloživosti podataka još nije završena)  vidljivo je kretanje u  pravcu  ostvarivanja ciljeva koncepta zelene  ekonomije.

U 2023.godini u termoelektranama je proizvedeno 55,5% električne  energije, u hidroelektranama 41,2%, a u solarnim i vjetroelektranama 3,3%.

Pored  hidroenergije kao tradicionalnog izvora obnovljive energije u posljednjih nekoliko godina vidljiv je rast proizvodnje električne energije  u solarnim i vjetroelektranama.

U 2018.godini u ovim dvijema vrstama elektrana proizvedeno je 125 GWh električne energije, a  u 2023.godini proizvodnja je bila 500 GWh.

U prvih devet mjeseci prošle godine u ovim  elektranama proizvedeno je skoro isto  električne  energije koliko tokom cijele 2023.godine, a u septembru prošle godine udjel proizvodnje električne energije u solarnim i vjetro elektranama  u ukupnoj proizvodnji električne energije bio je do sada najveći (5,7%).

Rast relativnog udjela proizvodnje električne energije u solarnim i vjetroelekranama se odvije uporedo sa smanjenjem proizvodnje električne energije u termoelektranama kao još uvijek vodećem i dominantnom obliku proizvodnje električne energije u Bosni i  Hercegovine, ali to ne umanjuje očigledni napredak u razvoju alternativnih načina proizvodnje električne  energije koji se zasnivaju na obnovljivim izvorima električne energije.