Rentalni kapitalizam – Pasivni prihod

Dijelovi neke cijeline mogu značajno odstupiti od njenog karakterističnog kretanja, pa se na osnovu metoda dedukcije (lat. izvođenje), koji se zasniva na izvođenju zaključaka  o pojediničnoj  pojavi na osnovu opštih karakteristika te pojave može doći do potpuno  pogrešnog zaključka.

Tipičan  primjer greške zaključivanja o pojedinačnom na osnovu opšteg (što je suština deduktivnog metoda, ili metoda zaključivanja prema dole) pokazaćemo  na primjeru kretanja inflacije i stanarina (iznajmljivanje ili najam stana, cijena zakupa stana) u  BiH.

Prvi, opšti, stav je da inflacija mjeri kretanje roba i usluga.

Drugi pojedinačni, ili specifični, stav je  da je izdavanje stanova  jedna od mnogih vrsta usluga.

Logičan zaključak na osnovu ova  dva tačna stava, prvi opšti, a drugi pojedinačni, bi prema deduktivnoj metodi bio da stanarine prate kretanje inflacije, međutim takav zaključak empirija  odbacuje.

Inflacija i stanarine u BiH, u indeksnim poenima 

(januar 2015 – septembra 2024,  2015 = 100)

Mjtk

Izvor: BHAS.

Do polovine 2021. godine rast cijena — inflacija — bila je približno u ravni sa nivoom cijena iz 2015.godine.

Deduktivna  metoda —  izvođenje zaključka o  stanarinama  na osnovu  inflacije  —  sugeriše da se nivo stanarina nije mjenjao, ali to je neispravno rezonovanje.

Statistika je izmjerila da se najam  stana do polovine 2021.godine uvećao za  14%  u odnosu na 2015.godinu.

Nagli rast inflacije od druge polovine  2021.godine i umjereniji rast stanarina su do oktobra 2022.godine skoro izjednačile ove dvije  veličine, poslije  čega  su se  stanarine ponovo odvojile od inflacije.

Porast stanarina do septembra 2024. (50%), dvostruko  veći od rasta inflacije (25%),  ukazuje da se ekonomski sistem Bosne i Hercegovine  kreće  ka tzv.  rentalnom kapitalizmu, kao formi kapitalizma u kojem prihodi od rente, tj. iznajmljivanja i  kontrole resursa, potiskuju proizvodnju dobara i  usluga.

Prihod od rente  je tzv. pasivni prihod, tj. prihod bez aktivnog radnog  angažmana vlasnika kapitala.

Ovakva vrsta prihoda obeshrabruje proizvodnju, preduzetništvo i inovacije koji su karakteristike tradicionalnog i poželjnog oblika kapitalizma.

Rentalni kapitalizam stvara  nejednakost u raspodijeli imovine  i smanjuje proizvodne kapacitete, a  povećava i troškove života i ograničava pristup nekretninama.

Ako je ekonomska politika zainteresovana za smanjenje  nejednakosti i  povećanje produktivnosti i proizvodnje, te opredjeljena i za socijalnu zaštitu, politika progresivnog oporezivanje rente, njene  kontrole,  zaštita prava  stanara,  javne investicije u  stanovanje i pomoć  prilikom kupovine stana  su neke od mjera koje su joj na  raspolaganju.