Fondovi, odnosno društva za upravljanje investicionim fondovima, kao podržavaoci likvidnosti – Brigo moja pređi na drugoga

Jedan od bitnih elemenata privatizacije, svega  i svačega, u skoro svim socijalističkim zemljama, bilo je stvaranje investicionih fondova kao posebne  klase institucionalnih investitora koji su trebali doprinjeti  segmentaciji, raznovrsnosti i razvoju finansijskih tržišta.

Nije se očekivalo da oni mogu ikada igrati vodeću ulogu na finansijskim tržištima kao u zemljama sa najrazvijenijim finansijskim tržištima (npr. države članice grupe G7), ali su na njih arhitekte privatizacije računali kao na novi, neophodni i funkcionalni dio finansijskog  sistema.

Sa fondom, ili sa  više fondova, upravljaju  društva za upravljanje investicionim fondovima (DUIF) koja se finansiraju naplaćivanjem naknade  za upravljanje fondom.

Naknada se naplaćuje u procentima od  neto imovine fonda, od net asset value, ili skraćeno od NAV.

NAV predstavlja razlika između tržišne vrijednosti imovine fonda i njegovih obaveza, pa ako se naknada odredi kao fiksni procenat, svako povećanje  tržišne vrijednosti imovine fonda preko povećanja NAV, povećava  apsolutnu vrijednost naknade.

Na osnovu NAV, prostim djeljenjem sa brojem  udjela u fondu,   dobija se tržišna vrijednost udjela u fondu kao korisna ekonomska informacija za lica koja su  investirala u fond (vlasnici udjela), ali i potencijalne investititore u fond,  koji  žele  da kupe udjel u fondu.

Zato je razumljivo u višestrukom interesu svakog DUIF da NAV raste,  međutim nije razumljivo zašto u njihovom interesu nije da podržavaju likvidnost, tj. da budu podržavaoci likvidnosti, na finansijskom tržištu Republike Srpske, kako bi preko rasta cijena hartija od vrijednosti koja se  nalaze  u imovini (portfelju) fonda, ili sprečavanja njenog pada, povećali ili održali NAV i obezbijedili sebi  ili rast ili isti nivo naknade za upravljanje.

Prema podacima Banjalučke berze (BLSE) trenutno na  tržištu nema DUIF-a koji je podržavalac likvidnosti, kao  što ni nema redovnih članova  Banjalučke berze (brokerske kuće, ili banke), a  ni specijalnih članova  (banke, osiguravajuće kuće, DUIF-ovi,  IRB RS) koji djeluju, direktno ili indirektno, kao podržavaoci likvidnosti na bilo kojoj hartiji od vrijednosti.

Pregled podržavaoca likvidnosti na BLSE, 6.12.2024.

Hjok

Izvor: www.blberza.com (pristupljeno 6.12.2024).

Neki od  DUIF-ova, ili fondova,  koji ne  žele da podrže likvidnost bilo koje hartije  od vrijednosti, pa ni akcija Mtela a.d. Banjaluka (TLKM-R-A) su manjski vlasnici  Mtela a.d. Banjaluka, ali i dalje ne znaju, ne žele da znaju,  ili neće da znaju da je u njihovom direktnom materijalnom interesu da podrže likvidnost akcije koja se nalazi u njihovom bilansu stanja.

Najveći manjinski akcionar  Mtela je Penzioni rezervni fond Republike Srpske (PREF) koji drži 8,3% njegovih akcija, na osnovu čega bi se moglo pretpostaviti da je PREF itekako zainteresovan da podrži likvidnost TLKM-R-A, ali u praksi realizaciju te prepostavke ne vidimo.

I Fond za restituciju Republike Srpske kojim upravlja Investiciono Razvojna banka Republike Srpske takođe ima interes da se pojavi kao podržavalac likvidnosti, ali i on je suzdržan, kao ustalom i ostali manjinski akcionori Mtela, DUIF-ovi.

Izostanak apsolutno svih manjinskih akcionara  sa tržišta na kojem se daje podrška likvidnosti akcijama Mtela pokazuju da oni smatraju da je cijena TLKM-R-A tuđa briga, a ne njihova, i da su oni usvojili krajnje pasivnu strategiju upravljanja ovim djelom svoga portfolia.

Zapravo, u odnosu na TLKM-R-A svi manjinski akcionari, pa i prikazani  koji ulaze među prvih 10 najvećih akcionara, od Mtela očekuju samo dividendu, a  ništa mu zauzvrat  ne daju.

Manjinski akcionari Mtela odbijaju  da aktivno upravljaju jednim velikim i bitnim djelom svoga  portfolia i prepuštaju tržište njegovom spontanom i stihijskom razvoju, umjesto da sa tržištem direktno upravljaju u granicama svojih investicionih i stručnih kapaciteta.

Ne preduzimati ništa, čekati i posmatrati šta se  dešava,ili šta će se desiti, rjetko kada je bilo ispravno postupanje.

Onome ko ne želi da uzme svoju sudbinu u svoje  ruke, drugi će krojiti sudbinu.

Brigo moja pređi na drugoga”  možda može  biti dobra filosofija (ali samo u nekim posebnim okolnostima), ali sigurno ne može biti  dobra poslovna i investiciona politika.

Fondovi i društva za upravljanje investicionim fondovima

u strukturi akcijskog  kapitala Mtela a.d. Banjaluka  (u %)

Klop

Izvor:  www.blberza.com (pristupljeno 6.12.2024).

PORICANJE ODGOVORNOSTI

Analize finansijskog tržišta i,ili pojedinačnih hartija od vrijednosti (akcija, trezorskih zapisa, obveznica) na Bife.ba, ne predstavljaju na bilo koji način prijedlog za kupovinu ili prodaju hartija od vrijednosti. Analize ove vrste su samo lični stavovi autora, a ne investiciono savjetovanje ili privatno bankarstvo.